Rusya’daki protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alındı

Gazeteistasyon – Bugün yapılacağı duyurulan protesto gösterilerinde ülke genelinde birçok kişi gözaltına alındı. Gösteriler öncesi Başkent Moskova’da metro istasyonları ve birçok yol kapandı.

Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin tutuklanmasını protesto etmek için düzenlenen gösteriler öncesi polis, Rusya genelinde 500’den fazla kişiyi gözaltına aldı. Gösteriler sırasında da gözaltılar devam etti.

Başkent Moskova’da metro istasyonları kapatıldı, şehir genelinde hareketliliği engelleyecek önlemler aldı. Reuters’a göre şehir merkezinde polisin yoğun olarak bulunduğu bölgede sabah saatlerinde 20 kişi gözaltına alındı.

Gösterilerin kısa süre önce başladığı Moskova’da yetkililer, “300 kişinin protestolara katıldığını” duyurdu. Reuters haber ajansı ise sayının daha fazla olduğunu; 100’e yakın kişinin ise gözaltına alındığını yazdı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, gösterilerin yasal olmadığını duyurarak “sokağa çıkmama” uyarısında bulunmuştu.

Ağustos ayında Novçiok sinir gazıyla zehirlenen ve Almanya’da tedavi gören Navalni, 17 Ocak’ta Rusya’ya döndüğü gün tutuklanmıştı. Zehirlenmesinin arkasında Kremlin’in olduğunu savunan, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın kurucusu Navalni, Rus lider Vladimir Putin’e karşı protesto için destekçilerini sokaklara çağırdı.

Navalni’nin tutuklanma gerekçesi ise, daha önce hakkında verilen şartlı tahliye kararına uymaması. Polis, Navalni’nin “görevi kötüye kullanma suçu” gerekçesiyle ceza aldığını, düzeni olarak karakola giderek rapor vermesi şartını yerine getirmediğini söylüyor.

Navalni ise tutuklanmasının “açıkça yasadışı” olduğunu savunuyor, gerekli şartı yerine getirememesinin sebebinin Almanya’da tedavi görmesi olduğunu polisin bildiğini belirtiyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir