Diyarbakır’da barınma merkezindeki 400 kadar hayvan sokağa salındı!

Gazeteistasyon – Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi ile HAYTAP Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki 15 ampute hayvan dışında yaklaşık 300-400 bakıma muhtaç sokak hayvanın ‘bakım merkezinin yenilenmesi’ gerekçesiyle sokağa salınıp ölüme terk edildiğini öne sürdü.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, sokaktaki hayvanların geri toplanması için belediyenin ilgili birimleriyle yapılan toplantıda kendilerine verilen sözlerin tutulmadığı ve sokağa atılan hayvanlardan bir kısmının öldüğü geri kalanların ise ölümle pençeleşmekte oldu iddia edildi.
Kendilerine ulaşılan bilgilerin teyit edildiği ve yaşanan olayın en ağır hayvan hakkı ihlali olduğu savunulan açıklamada şu iddialara yer verildi: “26 Ocak 2021 günü tarafımıza muhtelif yollarla ulaşan bilgilere göre; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde bulunan yaklaşık 15 ampüte hayvan dışında geri kalan bakıma muhtaç sokak hayvanları kontrolsüz bir şekilde sokağa salınmış ve ölüme terk edilmiştir. Olayın öğrenilmesinin akabinde Merkezimiz üyelerinden Av. Cihan Kaya, Av. Yasemin Aslım, Baromuz üyesi Av. Ayten Özan ve hayvan hakları aktivisti ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) temsilcisi Sevgi Ekmekçiler’den oluşan bir heyet olayın detaylarını öğrenmek ve dışarı salınan bakıma muhtaç hayvanların acil geri toplanması talebinde bulunmak üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Muhammed Kasım Aydın ile bir toplantı gerçekleştirmiştir.

‘300-400 bakıma muhtaç hayvanın sokağa salındığı teyit edildi’

Yapılan toplantıda yaklaşık 15 ampüte hayvan dışında geri kalan ve sayısı 300-400 arası olduğu tahmin edilen bakıma muhtaç hayvanların Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin yenilenecek olması gerekçesiyle sokaklara salındığı bilgisi teyit edilmiştir.
Öncelikle bilinmelidir ki ‘Barınak’ diye anılan tesisin resmi adı ‘Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’dir ve burada yalnızca bakıma muhtaç, hasta, sakat, yavru, dışarıda hayatını devam ettiremeyecek olan hayvanlar bulunmaktadır. Bu hayvanların dışarı salınması ölüme terk edilmeleri anlamına gelmektedir.

‘Bu olay en ağır hayvan hakları ihlalidir’

Belediye ile yapılan görüşmede salınan hayvanların derhal geri toplanacağı sözü alınmışsa da bu söz tutulmamış, paylaşılan vahim görüntülerden de anlaşılacağı üzere hayvanların bir kısmı ölmüş, kalanlar ise ölümle pençeleşmektedir. Bu olay en ağır hayvan hakkı ihlalidir.

‘Suç duyurusunda bulunuldu’

Merkezimiz ve HAYTAP dahil tüm hayvan hakkı savunucuları hayvan hakları alanında yapılan olumlu eylemleri desteklemekle beraber her kim olursa olsun hayvan hakkı ihlallerinin karşısında durmaktadır; bu bağlamda sorumlular hakkında bir an önce işlem başlatılması talebimizi net bir şekilde ortaya koyuyoruz.

Eylemin Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin yenilenme gerekçesiyle yapılması ise ayrı bir vehamettir; nitekim bakıma muhtaç hayvanlar için yapılan bir tesis, koruma altında olan hayvanların ölüme gönderilmesine gerekçe yapılmıştır; bu, yetkili kişilerin hayvan haklarından ne kadar bihaber olduklarını da ortaya net bir şekilde koymuştur. Hayvanları korumakla görevli kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilen vahim eyleme dair merkezimizce suç duyurusu, disiplin soruşturması ve ayrıca 5199 sayılı yasa kapsamında para cezası ile tecziyelerine yönelik başvuruda bulunulmuştur.

‘Belediyeden detaylı açıklama bekliyoruz’

Eylemi gerçekleştiren kamu görevlileri hakkında idari ve hukuki işlem yapılması talebimizin yanında durumun aciliyeti bakımından salınan tüm hayvanların derhal toplanması ve acil tıbbi müdahalede bulunulması; Belediye tarafından ise olaya dair detaylı bir açıklama yapılması gerekmektedir. Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi ve HAYTAP; hayvan hakları alanındaki diğer tüm kurum, dernek ve kişilerle koordine halde bahsi geçen skandal olayın takipçisi olmakla beraber sürece dair sürekli bir biçimde kamuoyu ile bilgi paylaşımı yapacaktır.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir