Ana Sayfa / Kültür/Sanat / Hayalim Cemal Süreyya’nın şiirlerini filme dönüştürmek

Hayalim Cemal Süreyya’nın şiirlerini filme dönüştürmek

Gazeteistasyon- Fırat Üniversitesi sinema ve televizyon bölümü mezunu Alişan Özmen, ilk çektiği sosyal mesaj içerikli ‘çöp kumbara’ adlı kısa filmden sonra birçok dizi setinde ışıkçı, bazen de oyuncu olarak yer alırken, en büyük hayalinin Cemal Süreyya’nın şiirlerinde ki kırılganlığı aşk filmine dönüştürmek olduğunu söyledi.

En fazla sömürünün yaşandığı alandır

Diyarbakırlı Alişan Özmen, okuduğu üniversiteden mezun olduktan sonra, sigaranın zararlarına yönelik sosyal mesaj içerikli ‘’Çöp kumbara’’ adlı kısa bir film çekti. Filmde, her alınan bir paket sigara ücreti kadar paketin içine konulup kumbaraya atılıyor. Bir ayın sonunda paralar toplanıp sigara paketi yakılıyor. Özmen, sinemaya olan aşkı nedeniyle hem mesleğini geliştirmek, hem de tecrübeli bir sinemacı olmak için İstanbul’un yolunu tutarak setlerde ışıkçı asistan olarak başladı. Dizi ve sinema filmlerinde ışık seti asistanı, bazen de oyuncu gelmeyince yerine oyunculuk yapan Özmen, set ortamının, sanayide işçilikten daha ağır olduğunu ifade ederek, ‘’Setlerde kaç saat çalışacağını bilemediğin için en fazla sömürünün yaşandığı set alanlarıdır’’ diyor. Türkiye’de dizi çeken çalıştığı yönetmenlerin ise daha çok bir şirket müdürü gibi çalıştığını da anlatarak, ‘’Gazeteciler gibi 5N, 5K kuralı uygulanmayınca tutarsızlık ortaya çıkıyor. Diziler sadece iç ve dış çatışmalardan besleniyor’’ diyor.

Abbas Kiyarüstem’i örnek aldım

Özmen, İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstem’i kendine örnek aldığını belirterek şöyle konuştu: ‘Hayatımın sonuna kadar sinemacılığa devam edeceğim. ’Hayalim ise Cemal Süreyya’nın şiirlerdeki kırılganlığı aşk filmine dönüştürmektir. Başarır mıyım, başaramaz mıyım? bilemiyorum’’

Kimdir

Biyogafi:1988 Hasköy, Çınar, Diyabakır, doğumlu. Fırat Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Sinema sektöründe çeşitli projelerde kamera arkasında ışık departmanın da çalıştı. Bazende oyunculuk yaptı. Çalıştığı dizi ve sinemalar; Sil baştan, Kertenkele, Çilek Kokusu, Tatlı Küçük Yalancılar, Mayıs Kraliçesi, Hangimiz Sevmedik, Payitaht Abdülhamit dizileri ile, son kuşlar ve bayram abi filmleri.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maden şirketi, koruma altındaki 600 yıllık Osmanlı hamamını yıktı!

Gazeteistasyon-Muğla’da tarihi eser niteliği taşıyan 600 yıllık hamam, özel bir maden şirketi tarafından yıkıldı. Bölge ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir