HDP’nin yeni yol haritası: Kobani davası, AİHM kararı, açlık grevleri ve tecrit

Gazeteistasyon– HDP Yerel Yönetimler Kurulu online toplantıda belediye eş başkanlarıyla bir araya geldi. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında siyasal süreç, yerel yönetimlerin rolü, sürece katılımı ve planlama gündemleri toplantısı yapıldı. 8 Şubat’ta yeni mücadele programlarının, “Kobani, AİHM kararı, açlık grevleri ve tecrit” oluşturulacağı açıklandı.

Belediye eş başkanlarıyla online sistem üzerinden toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kayyım uygulamasının, hem Türkiye tarihinde hem Kürt halkının karşılaştığı uygulamalar bağlamında çok özel bir yeri olduğunun altını çizerek, Belediye eş başkanlarına çağrıda bulundu.

‘Seçilmiş belediye başkanları sizlersiniz’

Sancar: “Fiilen bu görevi sizlere yaptırmasalar bile meşru ve seçilmiş belediye başkanları sizlersiniz. Belki bugün belediye başkanlığı görevi elimizden alınmıştır, fiilen yapamıyoruz ama hala bir sonraki aşamaya geçebilmiş değil iktidar. Uygulama belediye başkanlarının açığa alma şeklinde yapılıyor. Şu anda resmen seçilmiş belediye başkanları sizlersiniz, bu gerçeği aklımızdan çıkarmayalım. Halkın gözünde bu iradeyi temsil eden asıl sizlersiniz. Bu çerçevede baktığımızda bize düşen nedir? Kayyım uygulamasını geçersiz kılacak mücadele yöntemleri nelerdir, bunları nasıl hayata geçirebiliriz soruları başından beri önümüzde duruyor” dedi.

‘Amaç HDP’yi sindirmektir’

Sancar, HDP’nin kapatılmasının gündemde olduğuna da değinerek, “Bunun amacı partiyi sindirmektir. Başta Kürt halkı olmak üzere bütün çevreleri bezdirmektir, politikadan demokratik siyasetten soğutmaktır. HDP’nin bir çare olamayacağı psikolojisini yerleştirmektir. Aslında bu iktidar bloku açısından bir çaresizliğin itirafıdır. İktidar bloku ne yaparsa yapsın HDP’yi politik olarak etkisiz kılamıyor. Politik olarak HDP ile baş edemeyince de yeni oyunlar, yeni yollar açmaya çalışıyor. Arkamızda büyük bir halk desteği ve önemli bir deneyim var, yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Kobani davasında iktidarı biz yargılayacağız’

Sancar, Kobani davası başladığında bu iktidarı tarih önünde ve mahkeme salonlarında yargılayacaklarını ifade ederek şöyle konuştu: “6-8 Ekim olaylarının faturasını partimize ve yoldaşlarımıza kesmek istiyorlar. Bunu da boşa çıkaracağız. 26 Nisan’da ilk duruşması yapılacak olan bu davada da bizler hem iktidarın 6-8 Ekim politikalarını açığa çıkaracağız hem de orada sorumluluklarından dolayı bizzat iktidarın kendisini tarih önünde yargılayacağız. O mahkeme salonlarında yargılayacağız. Bize sanık sandalyesini işaret eden iktidara tam da o sandalyeden birer tarih yargıcı olarak halkın vicdanında mahkum olduklarını göstereceğiz” şeklinde konuştu.

8 Şubat’ta yeni bir kampanya

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, 8 Şubat’ta yeni bir kampanyayı gündemlerine aldıklarını kaydederek, “Haziran ayına kadar sürecek olan bu kampanyanın 4 ana konusu tecrit, açlık grevleri, Kobani davası ve AİHM kararıdır. Bütün bunların hem Kürtlerin hem de demokrasi güçlerinin gündeminde olması önemlidir. Bütün bu meseleler sadece Kürtleri ilgilendiren meseleler değil. Bir bütün olarak Türkiye’yi ilgilendiren meselelerdir. O yüzden her kesimi, genişleyebildiğimiz kadar bizim dışımızdaki insanları katabildiğimiz oranda başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz. Sadece bizimle sınırlı kalmayan bir süreci başlatacağız. Yanımıza demokrasi güçleri başta olmak üzere siyasi partileri, STK’leri, demokratik kesimleri alabileceğimiz bir süreci başlatacağız. Her kentin kendi özgününde yanına alabileceği mutlaka farklı kesimler vardır. Bu süreci birlikte ortaklaştırıp eylem ve etkinlikleri birlikte yapıp sonuç alıcı bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir