Bir mahalle kaderine terk edildi

Gazeteistasyon – Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin en büyük mahallesi olan Kaynartepe mahallesinde ‘kentsel dönüşüm’ yapılacağının duyurulması ardından, mahalle kendi kaderine terk edildi. Mahallede kiracı olarak bulunan yüzlerce aile burayı terk ederken, kalan aileler ise ‘kentsel dönüşüm’ konusunda yetkililerin kendilerine doyurucu bir cevap vermediklerini ve mahalleni geleceği konusunda endişeli olduğunu söylediler.

Bağlar Belediyesi’nin Kaynartepe mahallesinde 3 etap halinde sürdürülecek olan ‘kentsel dönüşüm’ kararı ardından mahalle sakinleri çareyi mahalleyi terk etmede buldu.
Terk edilen evler, ‘tinerciler barınıyor, burada uyuşturucu partileri düzenleniyor’ şikayetleri üzerine belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Mahallenin birçok sokağında onlarca ev yıkılmış halde bulunuyor halen.
Mahallede kiracı olarak oturan yüzlerce aile ‘yıkım’ söylentileri ardından başka semtlere göç etti.

‘Kentsel dönüşüm’ konusunda henüz bir çalışma başlatılmadığını belirten Kaynartepe mahalle muhtarı İlhami Altun, “Mahallemiz yoksul bir yer. Kentsel dönüşümün duyurulması ardından mahalleli yavaş yavaş buraları terk etmeye başladı” dedi.
Bağlar ilçesinin en büyük mahallesi olan Kaynartepe’de şu ana kadar iktidara gelen hükümetler tarafından imar affı uygulanmadığını ve mahallenin yüzde 80’inin halen tapusunun bulunmadığını kaydeden muhtar Altun, “Mahallenin tamamına yakını zaten gecekondu. Mahallenin yıkılacağı dile getirilince de burada kirada oturanlar evlerini terk ettiler. Yeni kiracılar da gelmeyince evler başıboş kaldı. Evler uyuşturucu mekanına dönüşünce şikayetler oldu ve onlarca ev belediye ekiplerince yıkıldı” şeklinde konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir