Gazeteci Cengiz Çandar hakkında yakalama kararı

Gazeteistasyon – Gezi olayları sırasında “Kırmızı fularlı kız” olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil, Rojava’da İŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybetmişti.
Gazeteci Cengiz Çandar, bunun üzerine Twitter’dan yaptığı paylaşımda Karacagil’in ölümüne ilişkin üzüntüsünü dile getirmişti.

30 Mayıs 2017 tarihinde yapılan paylaşımın ardından Çandar hakkında, “suçu ve suçluyu övmek” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İddianamede ise Karacagil’in Rakka’da terör örgütü saflarında öldüğü, sosyal medya üzerinden gündeme getirilerek övülmesinin kamu düzeni açısından açık tehlike doğurabilecek nitelikte olduğu iddia ediliyor.

Çandar’ın duruşması Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) tarafından takip edildi. MLSA, dava sonrası yaptığı bilgilendirmede mahkemenin Çandar’ın savunmasının İsveç’ten istinabe yoluyla alınması için talimat yazısı yazılmasına hükmettiğini ve Çandar hakkında savunmasının alınmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasına da karar verildiğini belirtti. Bir sonraki duruşma 15 Nisan 2021 tarihinde görülecek.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Gazeteistesyon / Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir