Ana Sayfa / Kültür/Sanat / Tarihe direnen Hasuni mağaraları

Tarihe direnen Hasuni mağaraları

Gazeteistasyon – Tarihte Urartular, İskitler, Med İmparatorluğu, Persler, Asurlar, Partlar gibi medeniyetlere ev sahipliği eden Diyarbakır’ın Silvan ilçesi, günümüzde Hasuni mağaraları ile gündemde. Kültürel miras açısından önemli bir yere sahip olan Hasuni mağaraları, aynı Kapadokya ve Hierapolis gibi doğal ve kültürel mirası içinde barındırıyor.

Silvan ilçe merkezinin 5 kilometre kuzey doğusunda bulunan Hasuni vadisi ve mağaraları, Milattan Önce burada hakimiyet sürdüren medeniyetlere ev sahipliği yaptı.


Hasuni’deki yerleşim, birbirlerine koridorlarla bağlı yaklaşık 300 mağaradan oluşmakta. Asurlular tarafından yerleşime açıldığı tahmin edilen Hasuni mağaraları, bu medeniyet tarafından Milattan Önce 1260 ve 650 yılları arasında yerleşim merkezi olarak kullanılmış. Asurlulardan sonra bu coğrafyada sırası ile Urartular, İskitler, Med İmparatorluğu, Persler, Büyük İskender, Partlar, Büyük Tigran İmparatorluğu uygarlıkları etkili olmuştur.


Hassuni vadisi, oldukça dik ve sarp kalker tabakalarının bulunduğu, savunmaya elverişli tarihi bir vadi-savunma yerleşmesidir. İşlenmeye müsait kalker bantları içerisinde çok zor şartlar altında uzun ve geniş yollar yapılmıştır. Bu antik yerleşmenin su kaynakları sistemi de ilgi çekici ve hayranlık uyandırıcıdır. 5-6 m çapında, 15 m derinliğinde toplam 12 adet sarnıcın tamamı su kanalları ile birbirine bağlı
olup, bir şamandıra sistemi ile birbiri ile ilişkilendirilmiştir.

12 Yunan kentinin halkı yaşıyordu

Hassuni mağaraları, doğal ve kültürel özelliklerinin bileşimi açısından Kapadokya gibi turizm potansiyeli taşıyan doğal ve tarihsel bir değer olmasına rağmen, bugüne kadar yeterince değerlendirilmemiştir. Hasuni mağaralarını sınırlarında barındıran Silvan da, Tigranokerta ismiyle Helenistik çağın en önemli ve en büyük kentlerinin başında gelmekteydi. Milattan Önce 77 yılında ise 300 bin nüfusuyla bir imparatorluk başkenti olan Silvan’da 12 Yunan kentinin halkı yaşamaktaydı. Bizans imparatoru I.Justinianus 532 yılında bu kaleşehire kendi adını vererek Justinianopolis’i Perslere karşı en önemli garnizonu olarak kullanmıştır. İslamiyet döneminde Silvan ortaçağın en parlak ve en gelişmiş kentlerinden biridir. Meyyafarkin adıyla 101 yıl Mervani devletinin başkenti, Mardin Artukluları devletinin iki başkentinden biri ve Eyyubiler’in bir dönem ana merkezi olmuştur.

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır’da 8 Mart etkinlikleri başladı

Gazeteistasyon- 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle bir haftalık etkinlik Diyarbakır’da başladı. Dicle Amed ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir