Ana Sayfa / Ekonomi / Beytüşşebap’ta kadın devrimi: Esma, Gülcan ve Sultan ilk kadın girişimci oldular

Beytüşşebap’ta kadın devrimi: Esma, Gülcan ve Sultan ilk kadın girişimci oldular

Emin Bal

Gazete istasyon– Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde üç kadın, devrim niteliğinde bir girişime imza attılar. Esma Ataman (20), Gülcan Gökçe (23) ve Sultan Engin (19), ailelerinden de aldıkları destekle kendi iş yerlerini kurdular. Genç kızlar, “En büyük hedefimiz, kendi ayakları üzerinde duran kadın olarak, diğer kadınlara örnek olmak” dedi.

28 bin nüfuslu Beytüşşebap ilçesinde yaşayan Esma Ataman, Gülcan Gökçe ve Sultan Engin, evde oturmaktan sıkılınca iş hayatına atılmak için bir araya geldi. Genç girişimciler, ilçede kadınların yoğun talebi olan kadın kuaförü ve güzellik salonu açmaya karar verdi. Gerekli sertifikaları alan genç kızlar, ailelerinden de destek alarak ilçe merkezindeki ilk iş yerlerini açtı.

Gülcan Gökçe, iş hayatına, ‘kadın çalışamaz, eşine, çocuklarına bakmakla yükümlüdür’ algısını yıkmak amacıyla iş yaşamına atıldıklarını belirterek, ’’Kendimi memleketime, insanıma, aileme nasıl fayda sağlarım, diye düşünürken buluyordum. Şükürler olsun ki düşüncelerimi hayata geçirebilme şansım oldu. Bunu en çok da her zaman, şartlar ne olursa olsun arkamda duran aileme borçluyum. Bu süreçte birçok zorlukla karşılaştım. Özellikle erkek esnafın egemen olduğu bir yerde kadın olarak sıfırdan bir iş yeri açmanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da oldu. Kendimi çok şanslı hissettiğim bir konu var ki, kadın destekli bir toplumun içinde yaşıyorum. Bu tamamen zihniyetle alakalı bir durumdur. Kadınımız da erkeğimiz de bakıma çok düşkün. En büyük hedefim benden sonrakiler kendi ayakları üzerinde duran bir kadın olarak, diğer kadınlara örnek olmak’’ diye konuştu

“Hayallerim gerçek oldu”

Genç girişimci Esma Ataman da güzellik merkezi açma hayalini gerçekleştirdiğini ifade ederek, şunları söyledi: ’’Hayallerim gerçek oldu. İlçemizde bu tür bir hizmetin olmadığını, bayanlarımızın her şeyi hak etiğini gördük. Bu nedenle babamla konuşarak, bana verdiği destekle okulunu ve eğitimini alarak güzellik salonunu açtım” diye konuştu.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Şi: “Aşırı yoksulluğu ortadan kaldırdık”

Gazeteistasyon-Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ülkede aşırı yoksulluğun bitirildiğini açıkladı. Şi Jinping, kırsal bölgelerde geçen ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir