Ana Sayfa / TÜM HABERLER / Mehmethan Pasajı için HDP, CHP, DEVA’dan ortak açıklama

Mehmethan Pasajı için HDP, CHP, DEVA’dan ortak açıklama

Gazeteistasyon– Diyarbakır Sur’da kamulaştırıldıktan sonra yıkım kararı verilen Mehmethan Pasajı için 3 siyasi parti ortak açıklama yaptı.

Sur ilçesinde kamulaştırma sonucu yıkım kararı verilen Mehmethan Pasajı esnafının yaşadığı mağduriyete dikkat çekmek içn siyasi partiler pasaj önünde basın açıklaması yaptı. Pasajın 2017 yılında hiçbir gerekçe gösterilmeden kamulaştırıldığına dikkati çeken CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, Esnafın dükkânlarından zorla çıkarılarak açlığa mahkûm edilmek istendiğini savunarak, “Esnafın iş yerlerinin kendilerine satılmasını veya kiralanmasını talep ederken, yetkililer neden kulaklarını kapatıp duymazlıktan ve görmezlikten geliyor. Yetkililerin bir an önce bu yanlıştan vazgeçip esnafla tekrar anlaşarak kalıcı çözüm bulmaları gerekmektedir. Bu pasaj neden ve hangi gerekçeyle kamulaştırıldı? Yıkılan pasajın yerine ne yapılacak? Hangi kamu yararı sağlanacak? Yoksa burası rant odaklı birilerine peşkeş mi çekilecek?” diye sordu.

HDP Milletvekili Semra Güzel ise yıkım kararıyla, kentin dokusu ve hafızasının yok edilmek istendiğini ifade ederek, binanın iktidarın yandaşlarına peşkeş çekileceğini söyledi, Güzel, esnafın yanında olduklarını, yıkım kararına karşı ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını ifade etti.

Binanın yarım yüzyıllık olduğunu belirten DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen de, Türkiye’de uzun zamandır kamulaştırma kanunun, kamunun lehine değil aleyhine işlediğini belirterek şunları söyledi:

‘’Medeni, uygar ülkeler bu tür binaları yaşatmak için uğraşırken, biz bu binaları yıkmanın derdindeyiz. Neyin karşılığında bunu yapıyoruz? Paranın karşılığında bunu yapıyoruz. Ama para, tarihi ve hafızayı geri getirmiyor. Paranın bir geleceği yoktur. Paranın bir hafızası yoktur. Bugün kazanırsınız ama yarına hiçbir şey bırakmazsınız. Bizde diyoruz ki; yarına bir şeyler kalsın. Çocuklarımız buraya geldiği zaman yarım yüzyılı geçen bu binayla ilgili anlatılan hikayelerin öznesi olsunlar. Hemen sol tarafımızda yaşanan olayları daha dün gibi hatırlıyoruz. Bir sürü tarihi yapılarımız yok oldu. Şimdi birileri diyor ki; ‘burada her şey yasal mevzuata uygun bir şekilde yapıldı.’ Evet, yasal mevzuata uygun bir şekilde yapılmış olabilir ama her kanun her yasal düzenleme, haklı, hakkaniyetli, vicdanlı değildir’’

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Şi: “Aşırı yoksulluğu ortadan kaldırdık”

Gazeteistasyon-Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ülkede aşırı yoksulluğun bitirildiğini açıkladı. Şi Jinping, kırsal bölgelerde geçen ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir