Güneydoğu’nun Çukurovası’ndan OSB talebi

Gazeteistasyon – Güneydoğu’nun Çukurovası olarak bilinen Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’ndeki çiftçiler, ilçede Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını istedi.

Bismil ilçesinde, 600 bin dekarlık alanda sulu tarım yapılıyor. Bir milyon 400 bin dekarlık alanda ise buğday, arpa, mercimek, pamuk, mısır gibi hububat ekimi yapılıyor. İlçe sınırları içerisinde bulunan arazilerin 1. sınıf arazi olarak değerlendirildiği ve bu yüzden Bismil Ovası’nın bakanlık tarafından sit alanı olarak ilan edilmesi, ilçe merkezi ve köylerde yaşayan çiftçileri zora sokuyor. İlçe merkezinde bulunan işletmeler bu yüzden Toprak Koruma Kanunu nedeniyle ruhsat verilmediğini belirten çiftçiler, bu yüzden ilçede Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını talep ediyor. 294 bin dekarlık alanın tarım dışı kullanıldığı Bismil ilçesinde, 5 bin 700 kayıtlı çiftçi bulunuyor.

Bismil ilçesinde tarımı geliştirmek adına var olan potansiyelin daha da geliştirilebileceğini söyleyen Bismilli çiftçiler, bu potansiyelin Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi kurulması halinde ciddi bir üretim merkezi olacağını, ilçeye, bölgeye ve ülkeye büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Güneydoğu’nun Çukurovası Bismil’de Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için ilk somut adım 2017 yılında atıldı ancak bir sonuç alınamadı. Kurulan bir komisyon 4 farklı alanda yer tespiti yaparak, hazırladıkları raporu kaymakamlığa iletti. Ancak, şu ana kadar bir gelişme kaydedilmedi. Bismilli çiftçiler, bu konuda odaların harekete geçerek, Bismil Ovası’nın ülke ekonomisine bir an önce katkı sağlaması gerektiğini savunuyor.

Bu çerçevede Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi Kurulması amacıyla yarım kalan çalışmaları yeniden başlatan Bismilli çiftçilerden Fırat Sümer, OSB projesinin hayata geçirilmesi için herkesime büyük görevler düştüğünü söyledi. Birlik ve beraberlik içerisinde OSB’nin kurulması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade eden Sümer, “Birlik ve beraberlik içinde el ele vererek Bismil’i güçlendirmeliyiz. Ama bu iş birkaç kişiyle olmaz. Tüm siyasi parti temsilcileri, Bismil ortak paydasında birleşmelidir. Biz kentimizin 100 yıllık geleceğini düşünerek projeler üretmeliyiz. Bunun hep birlikte, el ele vererek yapılması önemlidir. Barajların bitmesiyle birlikte Bismil ovası yüzde 95 oranında suya kavuşacak. Bismil çok verimli topraklara sahiptir. Bismil’de mevcut işletmeler, tesislerini güncelleyip büyütemiyor. Organize Sanayi Bölgesi, ilçemize yeni yatırımcı çekmenin yanı sıra, mevcut işletmelerin de büyümesine olanak sağlayacaktır. Bismil’de yetiştirilen ürünler Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana’ya gönderilmek zorunda kalıyor. OSB’nin kurulması halinde batıya işlenmek için giden ürünler burada kurulacak yeni tesislerde işlenecek ve istihdam sayısını da arttıracak. Bismil Ovamız zengin ve tarıma elverişli topraklara sahiptir. Bunun değerlendirilmesini istiyoruz. Milli ve yerli üretim yapmak istiyorsak, ilçemizde Tarıma Dayalı OSB kurulması şarttır” dedi.

Bismilli çiftçilerden Sedat Yaşar da, OSB’nin kurulması halinde Bismil Ovası’nın çok kısa bir süre içerisinde önemli yatırımlara ev sahibi yapacağını belirterek, “OSB kurulması halinde ilçemizden batıya giden gençlerimiz artık gitmekten vaz geçecek. Kendi evlerinde kendi işlerinde çalışma imkanına kavuşacak. Hatta batıdan ilçemize göçler başlayacak. Zaten son yıllarda Kahramanmaraş ve Adıyaman ile Şanlıurfa’dan çok sayıda kişi çalışmak için ilçemize geliyor. OSB’nin kurulması halinde ihtilaflı olan tarla sahipleri sorunlarını çözecek. Yatırımlarını büyütmek isteyen çiftçiler istediği ruhsatı alarak kısa süre içerisinde teknolojik yeni sistem üretim ve işleme makinelerini alacaklar. Hal böyle olunca istihdam edilen kişi sayısı da artacaktır. Devlet tek kuruş masraf yapmadan yatırımların önünü açabilir. OSB kurulsun, biz çiftçiler de yerli üretimimizi çeşitlendirerek arttıralım. Hem ülkemiz, hem bölgemiz hem şehrimiz kazansın” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir