Ana Sayfa / Çevre / Dağ keçilerini kim vuruyor!

Dağ keçilerini kim vuruyor!

Gazeteistasyon – Son dönemlerde ‘’Av turizmi’ adı altında, Dersim’de dağ keçilerinin katledilmesi sık sık kamuoyunda gündeme gelirken, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, kameralarla gözetlenen, adım başı kontrol noktası olan bir coğrafya da dağ keçilerini katleden kişilerin neden bulunamadığını vurgulayarak “Dağ keçilerini kim vuruyor’’ diye sordu.

HDP milletvekili Alican Önlü, Özellikle son yıllarda ‘Av Turizmi’ adı altında Dersim’in ‘Raye Haq’ inancının kutsallarından olan dağ keçilerine yönelik sistematik saldırıların teşhir edilerek ihalelerin engellendiğini, Ancak, buna sıklıkla dağ keçilerinin kaçak avcı ya da provokatörler tarafından vurulduğunu ve öldürüldüğünü idafe ederek, ‘’Geçtiğimiz günlerde de Dersim’in Mazgirt ilçesinde 8 dağ keçisinin cansız bedeni bulunmuştu. Şimdi de Pülümür karayolu Büyükyurt yol ayrımında bir dağ keçisinin vurulmuş halde can çekişen görüntüsü sosyal medyada ve çeşitli haber ajanslarında paylaşılmıştır. Dersim Raye Haq inancı, doğayı canlı görüp kutsallaştırır. Dağların, ağaçların, derelerin bir ruhu olduğuna inanılır ve bu inanış Dersim’in kültürüyle iç içe geçerek bütünleşmiştir. Dersim’de doğal yaşam, inanç ve kültür birbirinden ayrı düşünülemez. Dolayısıyla Dersim’in doğasına ve hayvanlarına yönelik her saldırı aynı zamanda Dersim’in kültürüne ve inancına da yapılmış sayılmaktadır. Sistematik olarak yapılan bu saldırıların faillerinin tespit edilmesi, teşhir edilmesi ve ortaya çıkarılması Dersim halkının en büyük beklentilerinden biridir’’ dedi.

Önlü, Dağ keçilerinin öldürülmesi ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması amacıyla yazılı soru önergesinde şöyle dedi:

-Pülümür karayolu Büyükyurt yol ayrımında katledilen dağ keçisi için bir soruşturma başlatılmış mıdır?

-Dağ keçisinden çıkarılan kurşunlar hangi tür silahtan atılmıştır? Bu tür silah kimler tarafından kullanılmaktadır? Buna dair bir araştırma yapılmakta mıdır?

-Dersim gibi dört tarafı kameralarla gözetlenen, adım başı kontrol noktası olan bir coğrafya da dağ keçilerini katleden kişiler neden bulunamamaktadır?

-Dersim’de dağ keçilerinin koruma altına alınması noktasında ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

-5 Ocak’ta cansız bulunan 8 dağ keçisinin ölüm nedeni belli olmuş mudur? Bu konuda yapılan incelemelerin sonuçlarını kamuoyuyla ne zaman paylaşacaksınız?

-Son 1 yıl içerisinde Dersim’de katledilen Dağ Keçisi sayısı kaçtır? Son 1 yıl içerisinde Dersim’de dağ keçisi katleden kaç kişi yakalanmıştır? Bu yakalananlar hakkında ne tür işlemler yapılmıştır?

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Şi: “Aşırı yoksulluğu ortadan kaldırdık”

Gazeteistasyon-Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ülkede aşırı yoksulluğun bitirildiğini açıkladı. Şi Jinping, kırsal bölgelerde geçen ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir