Uluslararası 250 şirket arasında yer alıyor ancak bir yıldır işçilerin alacağını ödemiyor

Gazete İstasyon-

En büyük 250 uluslararası müteahhit listesine giren Kayı inşaat’ın, yurt dışındaki şantiye ve ofislerinde çalışan 250’ye yakın işçinin bir yıldan fazla süredir maaşlarını ödemediği açıklandı. İnşaat-Sen, yarın İstanbul’daki Kayı inşaat Genel merkezi binası önünde bunu protesto edecek.

İnşaat-Sen, Kayı inşaat işçileri koordinasyonu, 2019’dan bu yana işçiler defalarca Kayı İnşaat sahibi Coşkun Yılmaz’a ulaştığını, 2 yıla yakın süredir “ödeyeceğim” diyerek işçileri sadece oyaladığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:
“İşçiler 28 Aralık 2019’da maaşlarını alamadıkları için Cezayir’de grev yaptı. Arabuluculuk sözleşmeleri imzalandı. Hak edişlerin 2020 Mart ayında ödeneceği taahhüt edildi. Ancak sözler tutulmadı. Anlaşmalar çöpe atıldı. İşçiler dava açtı. Yüzlerce kez patronla görüştü. Coşkun Yılmaz “en yakın zamanda ödeyeceğim” diyerek işçileri sürekli oyaladı.
Kayı İnşaat koca şantiyeler üzerinden milyonlar kazandı. Sermayesine sermaye kattı. Öyle ki Kayı İnşaat 2007 yılından bu yana her sene en büyük 250 uluslararası müteahhit listesine giriyor. Bununla övünüyor. Ancak sıra işçilerin alacaklarını ödemeye gelince para yok.
Bununla birlikte Kayı Holding sadece inşaat alanında değil birçok iş kolunda büyüdükçe büyüdü. Enerji ve medikal alanlarında şirketleri var ama işçilerin alacaklarını ödemeye gelince para yok.

Yazın sıcağında, kışın soğuğunda şantiyelerde, ofislerde işçiler çalıştı. Ailelerinden, sevdiklerinden aylarca ayrı kaldı. İşe geç başlama lüksleri olmadı. Önlerine ne yemek konduysa onu yediler. Nereyi yatak diye gösterdilerse orada yattılar. Yani kimse Kayı İnşaat patronlarından sadaka istemiyor. Tüm çalışanlar hak edişlerini istiyor.

Kayı İnşaat işçileri Türkiye’nin dört bir yanından, alacakları için İstanbul’a geliyor. Bu zorlu günlerde ve haklarının arıyorlar. 12 Ocak Salı günü 12.00’da İstanbul’da Kayı İnşaat’ın Genel Merkezi önünde olacağız.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir