‘Hürmüz Diril’i bulmak üzere neden etkin bir arama çalışması yapılmamıştır?’

Gazete İstasyon –

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya Köyünde kaçırıldıkları düşünülen ve en son 7 Ocak 2020 tarihinde haber alınan Diril çiftinden 65 yaşındaki Şimuni Diril’in cansız bedeni, 70 gün sonra köy yakınlarında bir derede bulunmuştu. 71 yaşındaki Hurmüz Diril ise bir yıldır halen kayıp. Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adalet Bakanı’na, yanıtlaması amacıyla soru önergesi vererek, ‘’Bir yıl boyunca Hürmüz Diril’i bulmak üzere neden etkin bir arama çalışması yapılmamıştır’’ dedi.

Bir yıl önce kaybolan Hurmüz ve Şimuni Diril çiftinin bulunması için çocukları kendi imkanlarıyla anne ve babaları için arama çalışmaları düzenlemiş, bu sayede Keldani çiftten Şimuni Diril’in cansız bedeni 20 Mart’ta oğlu tarafından bulunabilmişti. En son Ekim ayında arama yaptıklarını belirten Diril çiftinin oğlu Remzi Diril: “Devletten bilgi almak istediğimizde bizi savcılığa yönlendiriyorlar, soruşturma da gizlilik kararı ile yürütüldüğü için yine bir bilgi edinemiyoruz. Bir yıldır bu şekilde ilerliyoruz, tek istediğimiz annemiz için adalet ve babamızın bulunması. Annemiz öldürüldü ve katilleri hala bulunamadı, bir an önce cinayetin aydınlatılmasını talep ediyoruz. Babamızdan bir yıldır hiçbir şekilde haber alamıyoruz, artık tek umudumuz adaletin yerini bulmasıdır” dedi.

HDP Adana milletvekili Tülay Hatimoğulları da, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yazılı yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi. Hatimoğulları soru önergesinde şöyle dedi:

-Geçen bir yıl boyunca bölgede neden Diril çiftini bulmak üzere etkin bir arama çalışması yapılmamıştır?

-Soruşturmada neden gizlilik kararı vardır?

-Adli tıp raporunda cinayeti belgelenmiş olan Şimuni Diril’in katilleri neden halen bulunamamıştır?

-Diril çiftinin kaçırılmasına ilişkin tek görgü tanığı olan akrabaları Apro Diril’in çelişkili ifadeler verdiği iddiası araştırılmış mıdır? Diril çiftinin kimler tarafından kaçırıldığı ortaya çıkartılmış mıdır?

-Şimuni Diril’in amcasının torunları olan 12 yaşındaki İlyas Diril ve 16 yaşındaki Zeki Diril 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştır. İlyas ve Zeki Diril’in soruşturmaları gibi Diril çiftinin de soruşturmalarının takipsizlikle sonuçlanmaması için Bakanlığınız etkin çalışmalar yürütmekte/yürütecek midir?

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir