Rusya kimseden korkmadı ‘İbrahimler’den korktuğu kadar…

ABD’nin yaptırımları her zamanki gibi mutedil bulundu! Kürtçe bir deyimin Türkçesi hali pür melali izah ediyor; “Güç yetmeyince insan, annesinin dostuna baba dermiş!”

Hani klişe bir söz var, “Devletlerarasında dostluk yoktur, çıkarlar vardır”

Bu da, hali tarifte çokça başvurulan anlatım…

ABD ile gerim gerim gerilen ilişkilerden Rusya’ya rota kırılırken, dünde kalan uçak ve dünden de ötede unutulan ”İBRAHİMLER” krizini de anımsayalım.
Haliyle kim bu “İBRAHİMLER” diyeceksiniz?

Merakta bırakmayayım; Türkiye ve SSCB’yi savaşın eşiğine getiren kriz dünya ve Türkiye kamuoyunda Jüpiter krizi olarak bilinse de Dışişleri Bakanlığı dönemin modasına uygun bunlara “İBRAHİMER” kod adını uygun görmüş…

Sonrasını emekli Büyükelçi Kemal Girgin anlatsın:

“Amerikalılarla Türkiye’ye nükleer başlıklı orta menzilli balistik füze konuşlandırılması mektup teatisi anlaşması ile imzalandı. Jüpiter olarak bilinen füzelerin anlaşmadaki İngilizce “İntermediate Range Ballistic Missiles’ti. Sözlerin baş harfleri İRBM olduğunda, bizde askeri kesimle konuşurken telefonda üstü kapalı olarak benzer sözlerle ‘İbrahimler’ diye kod isim vererek değinirdik.”

Meraklısına not:
Emekli Büyükelçi Kemal Girgin
Diplomatik Anılarla Dış İlişkilerimiz
S:59

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Gazeteistesyon / Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir