Korona virüsü atlatan doktorlar, o zorlu süreci anlattı

Siverek Devlet Hastanesinde görev yaparken korona virüsüne yakalanan doktorlar, hastaların ve kendilerinin yaşadıkları o zorlu süreci anlattı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bulunan 200 yataklı Devlet Hastanesinde korona sürecinde işlerinin başında olan ve
insanların sağlığı için hayatlarını tehlikeye atan Göz Hastalıkları Uzmanı Doktor Mübeccel Bulut, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Güven Arslan ile Dâhiliye Uzmanı Doktor Selçuk Turgut, korona virüsüne yakalandı. Zorlu süreçten sonra, hastalığı atlatan 3 doktor tekrar görevlerinin başına dönerken, doktorlar yaşadıkları zorlu süreci anlattılar.

“Bir yaşındaki bebeğime bakamadım”

Siverek Devlet Hastanesinde 2 yıldır görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Mübeccel Bulut,4 ay önce koronaya ilk yakalanan eşi olduğunu ve bir hafta sonra kendisinde belirtilerin ortaya çıktığını anlattı. Uzman Dr. Bulut, “Bir yaşında bebeğim olduğu ve emzirdiğim için ilk başlarda fazla ilaç kullanamadım ama koronaya yakalanmamın üçüncü ve dördüncü gününde bende nefes darlığı oluşmaya başladı. Baktım iyiye gitmiyorum, hastanede akciğer filmini çektik, ak ciğerimde hafif tutulma olduğunu gördük, bunun üzerine ilaçlarını kullanmaya başladım. Birkaç gün bebeğimi emzirmeden kesmek zorunda kaldım, bakamadım. Çocuğundan uzak kalmak, ona bakmamak, emzirememek, bu bir anne için en zor şeylerdir biridir. İlaçları düzenli kullanmaya başlayınca bir kaç gün içinde rahatlamaya başladım, bulgularım yavaş yavaş geriledi ve bir hafta sonrada testim negatif çıktı ve bende tekrardan göreve başladım” dedi.

”Ölüm korkusu yaşadım”

Eylül ayı sonlarına doğru korona virüsüne yakalandığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Güven Arslan da, “Benim için psikolojik olarak ta çok zorlu bir süreçti. Yaklaşık 15 gün evde 10 günde hastane yatmak zorunda kaldım.
Hem ailesel anlamda hem de benim açımdan bizi yıpratan bir süreç oldu” dedi. Arslan, hastanede yatarken oksijen değerleri de düşünce ölüm korkusu yaşadığını anlatarak, ”Çünkü bu hastalığa dayanmayan birçok insan görüyorduk. Benim gibi ailemde benim için çok endişeliydi, bende nasıl bir ölüm korkusu oluştuysa onlarda da benim öleceğim korkusu oluşmuştu. Ama çok şükür tedavi sonrası sağlığımıza kavuştuk” dedi.

Korona virüsü Türkiye’de görüldüğü günden beri koronalı hastalara bakan ve üç aydır da korona yoğun bakımına baktığını söyleyen Dâhiliye Uzmanı Doktor Selçuk Turgut, “Yaklaşık 2 ay önce bu virüse yakalandım, hastalığım çok uzun sürdü. Yaklaşık 2 ay önce geçirdim ve bir grip gibi atlattım ama benim şikâyetler bir 10 gün sonra başladı. Özellikle çarpıntılarım, halsizlik, bulantılarım, üşüme, titreme oldu. Bu süreçte tetkik yaptığımda bazı değerlerimin çok yüksek olduğunu gördüm. Sıkıntılarım devam ettiği için, Elâzığ Şehir Hastanesinde 6 gün yatışım yapıldı” ifadelerini kullandı.

”Acı çektiklerini biliyorsunuz ama elinizden bir şey gelmiyor. Bu bir doktor olarak bizi çok üzüyor”

Ağır hastalarla devamlı iç içe olduğunu ve onlarla zor diyalogların geçtiğini söyleyen Doktor Turgut, “Onlar nefes almadan öleceklerini biliyor, çünkü bilinçleri açık oluyor. Onları görüyorsunuz, acı çektiklerini biliyorsunuz ama elinizden bir şey gelmiyor. Bu bir doktor olarak bizi çok üzüyor. Acıklı diyaloglarda oluyor aramızda, örneğin ben artık ölmek istiyorum’ diyenler çok oluyor. Hatta geçenlerde hala hastanede yatan bir hastam var, acılara dayanamayarak bana, ’Hocam Allah için ya beni gönder, ya da kafama sık’ dedi. Bu beni çok fazla etkiledi üzdü” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir