Roboski katliamının 9.yılında 34 kişi mezar başında anıldı

Şırnak’ın Uludere ilçesin’de 2011 yılında savaş uçaklarının bombalaması sonucu hayatlarını kaybeden 34 kişi Roboski’de mezarlarının başında anıldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Roboski kaza değil, açık bir katliamdır”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile partililer, savaş uçaklarının bombalaması sonucu 9 yıl önce hayatını kaybeden 34 kişinin mezarını ziyaret ederek andılar. Buldan, adalet çığlıklarının yükseldiği Roboskî katliamının açığa çıkarılması talebinin çokça dillendirdiği bir dönemde olduklarını belirterek, ”Bu katliam sadece burayla sınırlı kalmayan, sınırları aşan tarifsiz bir acıdır. Bu bir kaza değil elbette ki. Bu açık bir katliamdır. Devletin, hükümetin bilerek, isteyerek Roboskî halkının üzerine bombalar yağdırdığı ve açıkça işlediği bir katliamdır. Bu dağlar bu taşlar burada yaşayan insanlar Kürt halkının acılı tarihinin hafızasıdır. Bu tarih, yıllardır bu tür acılara tanıklık etmiştir. Tahrip edilen mezarlıkların, katledilen insanların ve faili meçhullerin hafızasıdır. Asla unutulmayacak olan, hesabı bir gün mutlaka sorulacak olan tarihsel bir katliamdan bahsediyoruz” dedi. Benzer katliamların yaşandığını ifade eden Pervin Buldan şunları söyledi:

-Bizi en çok öldüren şey Kürtlere karşı yapılan hukuksuzluktur. Dünyanın herhangi bir ülkesinde o ülkeyi yönetenler kendi yurttaşının bırakın canını, tırnağına zarar gelse onurlu bir şekilde istifa ederler. Ama bizim ülkemizde bırakın onurlu bir şekilde istifa etmeyi bu katliamı gerçekleştirenler korundular, kollandılar, yargı önüne çıkarılmadılar, cezalandırılmadılar.

-Her şey bilinmesine rağmen, 28 Aralık 2011 tarihinde MGK toplantısı kararıyla bu katliamın gerçekleştirilmesi bilinmesine rağmen, başka bir ülkenin değil bu ülkenin savaş uçaklarından atılan bombalarla insanlar katledilmesine rağmen o dönemin milli güvenlik yetkilileri, dönemin başbakanı, o dönemin bütün sorumluları bilinirken, hiçbir şekilde işlem yapılmaması, hiçbir şekilde bu insanların yargı önüne çıkarılmaması ve cezalandırılmaması Kürt düşmanlığının, bir halka yapılan zulmün göstergesidir. Her şey ortadayken, 34 insanımızın canı bilerek, isteyerek alınırken bu cinayeti işleyenler, bu katliamı gerçekleştirenler henüz yargı önüne çıkarılmadılar.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir