Yine gizli tanık, yine ceza…

Rosa Kadın Derneği üyesi Gülistan Nazlıer 6 yıl 3 ay, Sevim Coşkun ise 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Gülistan Nazlıer’in katılmadığı duruşmada Avukatı Resul Temur hazır bulundu. Duruşmada iddia makamı verdiği mütalaada, “Ezhel” adlı gizli tanığın daha önce verdiği beyanlarına değinerek, Nazlıer’in KJA, TJA ve Rosa Kadın Derneği’ne üye olması, telefon tapeleri ve tüm dosya kapsamında “örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

MHA’nın haberinde, Duruşmada savunma yapan Nazlıer’in avukatı Resul Temur, gizli tanık Ezhel’in beyanlarının soyut olduğunu, soruşturma esnasında gizli tanıktan alınan beyanlarda imza olmadığını, kaç kişiyi teşhis ettiğinin bilinmediğini kaydetti. Tamur, bahsedilen derneklerin yasadışı dernekler olmadığını, müvekkilinin katıldığı etkinliklerin yasal düzlemde gerçekleşen etkinlikler olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatini istedi.
Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından Gülistan Nazlıer’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Coşkun’a ceza ve tahliye

Rosa Kadın Derneği üyesi Sevim Coşkun da hakkında açılan davanın duruşmasına, tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden katıldı.
İddia makamı esas hakkındaki mütalaasında, Coşkun’un üzerine atılı suçu işlediğini ileri sürerek, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla cezalandırılmasını talep etti.

‘Kürtçe çözümü yapılmadı’

Coşkun’un avukatı İbrahim Erdoğan, müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin yasal düzeyde olduğunu, dosyada suç olarak görülen “Biji Serok Apo” sloganını atmadığını belirterek, bir eylemde söylenen Kürtçe şarkının akademik Kürtçe bilinmediği gerekçesiyle çözümü yapılmadığını çözümün düzgün yapılmasını talep etti.
Erdoğan, “Müvekkilim dernek faaliyetlerinden dolayı gözaltına alındı ama iddianamede dernek faaliyetlerine ilişkin tek bir kelime dahi yok. Gizli tanık müvekkilime ilişkin müvekkilimin encümen olduğunu ve Bağlar Belediyesi’ne işçi alımı için bağlantı kurduğunu söylemiş. Bir kere Bağlar Belediyesi ne bu dönem ne de önceki dönem HDP’nin elinde değildi. Nasıl bir bağlantı kurup insanları işe alacak? Madem işçi alımı için bağlantı kurmuş o zaman işçi alımı listesini getirsin. Müvekkilimin kuzenleriyle konuştuğu telefon görüşmeleri şimdi karşımıza getirildi. Bu konuşmalar çok farklı yerlere sürüklendi. Müvekkilimin HDP il binasında polise tahta parçası fırlattığı söyleniyor. Böyle bir şeyin olmadığı görüntülerde bellidir” dedi.
Savunmanın ardından mahkeme heyeti, Sevim Coşkun’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla 7 yıl, “polise mukavemet” ettiği iddiasıyla da 1 yıl 6 ay hapis cezası vererek tahliye kararı verdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir