İlk kadın vekil hamamda!

Yaşamda; plan-kurgu-proje, ihtiras –tutku ve ille de zaafları yeri mühim. Küçük zaaflar istif istif yığılıp tutkuları tetiklerken, zaferden çok yenilgilere zemin hazırlar. Tesadüf ya da rastlantını da yeri var yaşamda. Çokça tesadüf zemininde yükseliyor, başarılar, umutlar…

Türk kadına seçme seçilme hakkının bilmem kaçıncı yıl dönümü. Dönüp dönüp Türkiye’nin ilk kadın vekili Kazanlı Satı kadını anımsamamız, boşuna değil. Satı Çırpan ya da Gazi Paşa’nın verdiği soyadıyla Satı Öz.

Kazan’ı yoksullarındandı, ama çarıklı erkandan sayılırdı. 6 çocuk ve bir eş sahibiydi Satı kadın. Çarıklı erkanlığı M Kemal Paşa’ya tesadüf edince bir işe yaradı. Gazi Paşa, Satı kadını Türkiye’nin ilk kadın vekili olarak tarihe geçirdi. Cahildi Satı kadın; okuması-yazması varla yok arasındaydı. Dönemin Ankara Valisi Nevzat Tandoğan, Gazi Paşa’dan aldığı emri ikiletmedi, iki polisle tedbirli olarak Satı kadını, Kazan’dan alıp Ankara’ya tedbirli olarak mebus yapmaya getirdi.

Ve ilk işi hamama götürüldü Satı kadın, çeki düzen verildi kılık kıyafetine…

Gazeteci Emin Karakuş, anılarında yaşananları şöyle anlattı:

“Vali Tandoğan, Satı kadını makamında kabul etti. Kadıncağızın ne Millet Meclisi’nden, ne milletvekilliğinden haberi vardı. Ertesi gün hamama gönderildi. Kendisine bir kat elbise, çamaşır, ayakkabı, çanta alındı ve yine bir polis aracılığı ile TBMM kapısından içeri girdi. Kendisine oturacak bir yer gösterildi. Haftada üç gün öğleden sonraları saat 15.00’te buraya gelinecek, konuşmalar izlenecek, isterse söz alıp kendisi de konuşabilecekti”

Meraklısına not:
-Emin karakuş 40 yıllık bir gazeteci gözüyle İşte Ankara
S-21

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın