Ana Sayfa / Manşet / ”DTK, Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir şanstır’

”DTK, Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir şanstır’

Diyarbakır’da avukat, siyasetçi ve sendikacıların alınması birçok kentte protesto edildi. Diyarbakır’da yapılan kitlesel basın açıklamasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “DTK Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir şanstır” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca DTK soruşturması kapsamında dün gerçekleştirilen operasyon sonucu aralarında avukat, siyasetçi ve sendikacıların bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması birçok kentte protesto edildi.

Diyarbakır’da gözaltıları protesto etmek için DTK, DBP ve HDP, TJA, Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ve HDP milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
Burada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanvekili İrfan Söner, AKP iktidarının kendisine muhalif gördüğü herkese gözaltı ve tutuklamalarla saldırılar gerçekleştirdiğini ve bu saldırılarla kendi iktidarını ayakta tutmaya çalıştığını belirterek, bu tür saldırıların AKP’nin çöküşünü hızlandıracağını belirtti.

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise AKP iktidarının siyasi operasyonlar adı altında kendisine her dönem kılıf aradığını belirterek, bu dönemin kılıfı olarak DTK’nin hedef alındığını kaydetti. Aydeniz, AKP’nin her dönem iktidarını sağlamlaştırmak için Kürtlere saldırdığını ve bu şekilde ayakta durduğunu vurgulayarak, operasyonların iktidarın çöküşünü hızlandıracağını söyledi. Aydeniz, konuşmasına şöyle devam etti: “Dün nasıl ki KCK operasyonlarıyla çöküşlerinin önüne geçmeye çalıştılarsa son dönemlerde de DTK’yi kendisine siyasi malzeme yaparak çöküşünün önüne geçemeye çalışıyorlar. AKP’nin reformu her zaman Kürtlere ve kadınlara soykırım olarak yansıdı. Bu operasyonlar çöktürme planının bir devamı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu operasyonlar Kürtleri ve kadınları bitirmediğini, aslında AKP’yi bitirdiğini çok iyi biliyoruz. Şunu bir kez daha söylüyoruz bizler asla vazgeçmeyeceğiz demokrasiden ve özgürlükten. DTK Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir şanstır.”

‘Dün meşru olan bugün kriminalize ediliyor’

DTK’nin yıllarca kamuoyunun önünde kongreler ve çalıştaylar yaptığını hatırlatan Aydeniz, “Dün meşru olan bugün nasıl oluyor da kriminalize ediliyor. Asıl çökmekte olan, meşruluğunu kaybetmekte olan ve asıl kriminaize olan bu erk iktidardır. DTK nasıl ki dün bütün STÖ’ler ve Kürt partileriyle çalışmalarını yürüttüyse bugün de aynı şekilde yürütmeye devam edecektir. Bu iktidar Türkiye’nin demokratikleşmesini istemiyor, çünkü, iktidar karanlıktan, savaştan besleniyor. Bu tür operasyonlardan vazgeçin” diye konuştu.

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Eski milletvekili İşbaşaran’dan, “Kemiklerini kırdırdım” diyen Peker’e yanıt: İstediğin kadar Hakan Fidan’a güzellemeler yap, seni oralarda daha fazla öttürmezler

Gazeteistasyon-Eski milletvekili Feyzi İşbaşaran, kendisi için “Kemiklerini kırdırdım” diyen organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir