Sağlık platformu toplu gözaltılarda enfeksiyon riskine dikkat çekti

Diyarbakır’da bu sabah ev ve işyerlerine yapılan operasyonlarda aralarında avukat, sağlıkçı, STK temsilciler, sendika üyesi 72 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır sağlık platformu, Dr. Şeyhmus Gökalp ile Dr. Özgür Şahin, Hemşire Berivan Apaçık, Sosyal hizmetler uzmanı Ümit Çetiner, Serkan Delidere ile birlikte gözaltına alınanların serbest bırakılmasını isteyerek, “Pandemi döneminde gerekli tedbirler alınarak ifadeye çağrılması gerekirken, bu biçimde toplu gözaltı yapılması enfeksiyon bulaş riski barındırmaktadır” denildi.

Diyarbakır Sağlık Platformu yaptığı açıklamada, ev ve işyerleri belli olan sağlık ve insan hakları savunucularının ifadeye çağrılmak yerine evleri basılarak gözaltın alınmalarının hukuk ve insan hakları ile çeliştiğini belirtti.

“COVID-19 pandemisinin en ağır şekilde hissedildiği bu dönemlerde toplu gözaltıların bulaşıcılık açısından barındırdığı ek riskler unutulmamalıdır” denilen açıklamada şunlara yer verildi: “Yakın geçmişte benzer şekilde yapılan gözaltılar sonrası çok sayıda kişide COVID-19 bulaşma rastlanılmıştır. İkametlerine onlarca güvenlik görevlisinin katıldığı şafak baskınları ile gözaltına alınan sağlık emekçileri ve diğer demokratik kitle örgütü temsilcileri için bulaş riski yüksektir ve kaygı vericidir. Salgın döneminde sağlıkları riske atılmış bu kişilerin yaşayacakları sağlık sorunlarından soruşturmayı yürütenlerin birincil sorumluluklarının olduğunu hatırlatırız. Pandemi döneminde gerekli tedbirler alınarak ifadeye çağrılması gerekirken, bu biçimde toplu gözaltı yapılması enfeksiyon bulaş riski barındırmaktadır. Sağlık emekçileri olarak gözaltındaki bireylerin sağlık durumlarının tüm süreç boyunca yakın takipçisi olacağımızı belirtiriz.
Sağlık platformu olarak, meslek ve demokratik kitle örgütleri üzerinde hukuk eliyle kurulmaya çalışılan ağır baskıdan derhal vazgeçilmesini, hukuksuzluğa son verilmesini ve gözaltındakilerin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir