Sosyo-Politik Saha Araştırmalar Merkezi intiharların son 5 yılını araştırdı

Sosyo-Politik Saha Araştırmaları Merkezi, TÜİK verilerine göre intiharların son 5 yılını araştırdı. Son yıllarda gündeme gelen intihar vakalarının cinsiyet, yaş ve kent bağlamlı boyutlarına, İntihar nedenleri ve araçlarına/biçimlerine dair incelemelerde bulundu.

Yapılan araştırmada resmi verilere göre, tartışmaların aksine, intihar vakalarının en çok ve artan biçimde erkeklerde görüldüğü, çocuk/ergen gençlerde daha fazla sayıda yaşandığını, nedeni bilinmeyen intihar biçimlerinin ilk sıraya yerleştiği, düşüş eğiliminde olan intihar vakalarında 2018 yılından itibaren yeniden artış olduğu tespit edildi.

Araştırmada, en çok intihar sayısının İstanbul, İzmir, Ankara gibi kalabalık ve büyük kentlerde yaşandığı, nüfus oranlamasına bakıldığında ise Tunceli, Ardahan, Burdur, Aydın ve Edirne kentlerinin de öne çıktığı belirtildi.
Yine araştırmaya göre, Türkiye genelinde 2015-2019 yılları arasında 12 bin 384’ü erkek, 3 bin 971’i ise kadın olmak üzere toplam 16 bin 355 kişinin intihar ettiği kaydedildi.

Araştırmada, erkek intihar vakalarının artış gösterdiğine işaret eden TÜİK verilerine göre intihar vakalarının gerçekleşme şekilleri; asarak, kimyevi madde kullanarak, yüksekten atlayarak, suya atlayarak, ateşli silah kullanarak, kendini yakarak, kesici bir alet kullanarak, doğalgaz, tüpgaz vb. kullanarak, tren veya başka motorlu araç altına atlayarak ve diğer biçiminde kategorize belirtildi. .

İntihar vakalarında ise intihar vakalarının en çok görüldüğü 3 il ise şöyle sıralandı:
Diyarbakır (370), Gaziantep (351) ve Şanlıurfa (284).

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir