Bir Mustafa Kemal ölmüş, enginara hasret!

Liderler yalnızdır; onları yalnızlıktan kurtaran iktidarlarıdır. İster din, ister ideolojik liderler olsun, iktidarları ile yaşarlar. Ve öldüklerinde iktidarları da yalnız bırakır liderleri. Liderler yalnız ölür! Mukadderat gibi bir şey bu…

İlkin iktidar terk eder lideri sonra da mutat zevat!

Lenin-Stalin ve Gazi Mustafa Kemal Paşa da kurtulamadı yalnızlıktan…Sofrasında daim olanlar, liderin ölümünde ilk kalkanlar oluyor. Hatta ölüsü bile iktidar arayışlarında neredeyse unutuluyor. Peygamber de olsa Hz. Muhammed de aynı kaderi paylaşıyor. Defnine sadece 17 kişi katılıyor Hz. Muhammed’in…Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak olmaza, naaşı öylece kalakalacakmış M. Kemal Paşa’nın Dolmabahçe Sarayı’nda…

Vakitsiz enginar çekiyor Gazi Paşa’nın canı. Hasan Rıza Soyak Hatay’a haber salıyor illa da enginar diye…Yol uzun, mevsimsiz ve Gazi Paşa 10 Kasım’da malum saatte vefat ediyor. Sonrasında mutat zevattan Kılıç Ali anılarında şöyle anlatıyor:

“Saray aniden boşalıvermiş, birkaç arkadaş acımızla ve dertlerimizle başbaşa kalmıştık. Tıpkı tarihte gördüğümüz gibi , bir yanda padişahın hasıra sarılmış cenazesi, diğer yanda da kılıç alayı töreni hazırlıkları gibi bir hava esiyordu. Ankara’da cumhurbaşkanlığı seçimi, yeni başbakan ve Bakanlar Kurulu’nun atanması telaşı vardı. Bütün Cumhurbaşkanlığı memurlarını Ankara’ya çağırmışlar., zavallı Hasan Rıza Soyak yalnız bırakılmıştı.

Bu acı manzara karşısında isyan etmemek mümkün değildi. Ankara arandı. Başbakan Celal Bayar’a ulaşıldı ve telefon görüşmesinden bir saat sonra üniformalı subaylarla, Atatürk’e saygı nöbeti tutmaya başladı!”

Meraklısına not:
Atatürk’ün sırdaşı
Kılıç Ali’nin anıları
S. 658-661
Derleyen: Hulusi Turgut

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın