Belarus 2 İngiliz diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti

Belarus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anatoliy Glaz, Belarus hükümetinin iki İngiliz diplomatı “istenmeyen adam” (Persona Non Grata) ilan ettiğinin duyurdu.

Glaz, yaptığı açıklamada, diplomat statüsüne uygun olmayan ve Belarus’ta bulunma gerekçeleriyle bağdaşmayan faaliyetleri nedeniyle İngiltere Büyükelçiliği’nin 2 diplomatının ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini bildirdi. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Glaz, ülkesinin bu kararı söz konusu şahısların “yıkıcı faaliyetleri” nedeniyle almak zorunda kaldığını vurguladı.

Belarus kamu televizyonu ONT, alınan kararın Askeri Ateşe Timothy White Boycott ve İngiltere Büyükelçisi Yardımcısı Lisa Tamwood ile ilgili olduğunu bildirdi. TV kanalı, Belarus güvenlik servislerinin bu iki diplomatın, Belarus’taki siyasi durum ve protestolar hakkında bilgi topladığını aktardı. Yine aynı televizyon kanalının haberine göre, adı geçen diplomatların Belarus’tan ayrıldıkları belirtildi.

Bu karar, Ağustos ayı başlarında yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana eşi benzeri görülmemiş bir protesto hareketiyle karşı karıya kalan Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko’ya karşı Pazar günü düzenlenen haftalık büyük mitingde binden fazla kişinin gözaltına alındı. Belarus muhalefeti ve batılı ülkeleri bu baskıları kınadı. Eylül 2020 sonunda İngiltere, Kanada ile koordineli olarak, Belarus’taki muhalefet hareketini bastırdıkları gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Lukaşenko dahil olmak üzere Belaruslu 8 yetkiliye yaptırım uyguladığını duyurdu. İngiltere, Ekim ayı başında kendisinden önce birçok Avrupa ülkesinin yaptığı gibi Belarus büyükelçisini geri çağırdı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir