Bir aşkla başlayan ve futbolcu menajerliğine uzanan yaşam öyküsü; Ecem Melicia Stratigos

Milyar dolarların döndüğü futbol endüstrisinde menajerlik genelde erkek işi olarak bilinir. “Kadınlar futboldan anlamaz, futbol erkek işidir” algısının hakim olduğu bir sektör.

Futbolun erkek işi olduğu bu sektörde kadınların da diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da dışlanmaları kaçınılmaz… Menajerlik kavramı da bu sektörün olmazsa olmazlarından. Menajerler futbolcuları bulur, külüplere pazarlar. Genelde eski futbolcuların yaptığı bir meslek dalı. Ancak son yıllarda sayıları az olsa da bu alana yönelen kadın menajerlerin sayısı da artıyor. Yani erkek menajerlerin papuçları dama atılabilir! Ecem Melicia Stratigos, 1989 İstanbul Beşiktaş doğumlu. İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikoloji mezunu. Stratigos, bir aşkla başlayan ve yurtdışında menajerliğe uzanan başarı öyküsünü gazeteistasyon.com’a anlattı:

HERŞEY BÖYLE BAŞLADI: Ve her şey böyle başladı aşık olduğum pilot Tahitili Fransız polenezyası bir ülkeden geliyordu. Ben bu aşkın peşinden Paris’e yerleştim, çünkü orada yaşıyordu. Paris’e gittiğimde sadece İspanyolcam ve İngilizcem vardı, kimse ile sohbet edemiyordum. İş aramaya başladım ve bir gün Kayserili bir Türk ile tanıştım ve bana onları ziyaret etmem söylendi. İş görüşmesi için gittiğimde oranın futbol menajerliği yapan bir ofis olduğunu gördüm. Ve ‘nasıl olur ben kim futbol kim?’ diye kendi kendime söylendim. Hayatım boyunca sadece desteklediğim ve sempati duyduğum bir kaç takımın maçına gitmek dışında futbol ile alakam sıfırdı. Ve bu sektöre böyle başladım.

İLK TRANSFERİM: Günde en az 20 maç izliyordum . Oyuncu mevkileri, teknikler, ülke ligleri, liglerde hangi takımın, hangi mevkisinde eksik var hepsini öğrenmeye çalışıyordum ve bir yandan da Francızca öğrenme uğraşındaydım. İlk transferim Latin Amerikalı bir oyuncuydu. Oyuncu kendi liginde kendisini kanıtlamış bilinen bir oyuncuydu. Tek sorunu Portekizce bilmiyordu. Sürekli tercümandan yardımı aldım, derdimi resimler çizerek anlatıyordum zaman zaman. Bu dönemde bana çok destek veren iyi dostlar da edindim.

PRENSİPLİ VE DÜRÜST: Avrupa bu konuda çok prensipli ve dürüst . Her şey resmi bir şekilde yürüyor. Bu anlamda asla zorlanmadım. Transfer gerçekleştikten sonra ciddi havalara girdim ve dedim ki, ‘ben bu işte bir idol olacağım, bir kadının da futbolun içinde neler yapabileceğini göstereceğim.’ Tam 7 yıl oldu. Sayısız transfere katkı sağladım ve yaptım .

MAFYA POLİTİKASI: Şu an Türkiye’de yaşıyorum. Türkiye de işler biraz, ciddi bir mafya politikasıyla yürüyor. Hocalar işini yapamıyor, müdahale çok. Her kafadan bir ses çıkıyor. Ben tercihimi sadece yabancı oyuncular ve kulüplerden yana kullandım .Dürüst ve sağlıklı işler yapmayı seviyorum .

ACI VE UTANÇ VERİCİ: 2013’ten bu yana, korkunç tablolara şahit oldum. Bir grup çantacı diye adlandırılan resmiyetsiz menajerler, Afrika ülkelerinden sayısız oyuncuya umut tacirliği yapıp paralarını alıp, Türkiye’ye getirip sokaklara terk ettiklerini gördüm. Çok acı ve utanç vericiydi, bunlara şahit olmak bir üzüntü vericiydi. Türk menajer arkadaşlar ile aramda hiç sorun olmadı, fakat sadece 2 Türk menajer ile çalışmayı uygun gördüm. Benim için en önemli olan dürüst ve doğru isimlerle çalışmak oldu. İş prensibi olmayan kimse ile çalışmadım. Türk meslektaşlarım bu konuda bayağı gevşek davranıyor ve ben bunu kabul edemediğim için sadece Avrupa golf Saudia Arabia ve Asya ligleri için çalışıyorum. Lisansımı 2017 yılında aldım ve modern sport busines transfer coaches camp organizer şirketini kurdum Hollanda Rotterdam merkezli.

SİZİ RAHAT BIRAKMAZLAR: Babam Mısır İskenderiye göçmeni, Annem Yunanistan Selanik. Önce çok garip tepkiler aldım, ‘kadından menajer mi olur, sizi rahat bırakmazlar’ gibi tepkiler aldım. Ancak destekleyenler de oldu. Beni kabullendikçe ortaklık teklif edenler bile oldu. Tresor lua lua, Binya, geçmişten Uche, Ricardo Queresma ile çalıştım. Avrupa’da birçok takımın kamlarına genç yetenekler götürüyorum.

KADIN OLMAK: Kadın olmak her anlamda zor. Erkeklerin bakış açıları farklı. Ancak şunu söyleyebilirim, kulüp başkanları büyük bölümü bana çok saygı gösteriyorlar. Kadınların gerçekten futbol aşkları için erkeklerden izin almaya niyetleri yok. Futbol oynuyorlar, hakemlik yapıyorlar, teknik direktör oluyorlar, kupa kaldırıyorlar, tribünleri dolduruyorlar, yazıyorlar, yorumluyorlar. Hem de en şahane biçimde. Kadın olarak Karadağ’da FK Rudar Dljevlja kulübünde de yöneticiyim.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir