Tahir Elçi cinayeti davası ertelendi

Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi davasında Türkan Elçi’nin söz almasına izin vermeyen mahkeme, müşteki avukatlarının reddi hakim talebinin 11. Ağır Ceza Mahkemesince değerlendirmesine karar vererek, duruşmayı 3 Mart 2021e erteledi.

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili dava başladı. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı. Adliye girişi polis bariyerleriyle çevrilirken, çok sayıda TOMA, çevik kuvvet otobüsü ve zırhlı araç sevk edildi. Adliye içine ise kalkanlı polisler yerleştirildi. 300 kişilik salonda başlanan duruşmayı sadece 84 kişinin takip etmesine izin verildi.
Tahir Elçi’nin eşi, Avukat Türkan Elçi’nin yanı sıra duruşmayı milletvekilleri Hişyar Özsoy, Remziye Tosun, Necdet İpekyüzü, Dersim Dağ, İmam Taşçıer, Mehmet Tiryaki, Sezgin Tanrıkulu, Ahmet Şık, Diyarbakır İHD, TİHV, İnsan Hakları Gündem Derneği, Antep, İzmir, İstanbul, Antalya, Adana baro başkanları ve Hrant’ın Arkadaşları da izledi.

Sadece belirlenen gazeteciler alındı

Başsavcılık Medya İletişim Bürosu’nun hazırladığı belirtilen listede yer alan İHA, Demirören Haber Ajansı, AA ve DW çalışanları dışında duruşma salonuna gazeteci alınmadı.
Mahkeme heyetinin salona gelmesinin ardından avukatların birer koltuk boş bırakarak oturması istendi. Bu sırada söz alan Baro Başkanı Cihan Aydın basın mensuplarının içeri alınmasını talep etti. Mahkeme başkanı ise, “Akredite edilen gazeteciler içeri alındı, Covid nedeniyle daha fazla kişi alınmayacak” dedi.
Daha sonra SEGBİS ile bağlanan sanık polislerin kimlik tespiti yapıldı. Mahkeme başkanının iddianameyi özetlemesinin ardından, iddia makamı iddianameyi okudu.

Sanıklar, Diyarbakır’da yargılanmak istemedi

Avukat Duygu Köksal, söz alarak sanıkların SEGBİS ile duruşmaya katılmalarının AYM kararlarına ve CMK’ya aykırı olduğunu, SEGBİS ile katılmaya ilişkin zorunlu bir gerekçe gösterilmediğini, bu nedenlerle SEGBİS ile katılmaya yönelik ara kararın kaldırılması gerektiğini söyledi. Köksal, yargılamanın etkin bir şekilde yapılabilmesi için, suçun vasfı, davanın önemi, cezasızlıkla mücadele gereği ara karardan dönülmesini, bir duruşma tarihi belirlenmesini ve sanıkların duruşmada hazır bulundurulmalarını talep etti.
Türkan Elçi’nin avukatları SEGBİS kullanımının istisnai bir durum olmasını hatırlattı ve başvurulara rağmen tüm sanık polislerin SEGBİS ile dinlenilmesine karar verildiğini belirterek, itirazda bulundu.
Mahkeme başkanı sanık polislere duruşmalara Diyarbakır’da fiziki olarak katılmak isteyip istemediklerini sordu. Üç sanık polis memuru da bulundukları şehirden duruşmalara SEGBİS ile katılmak istediklerini belirtti.

Duruşmaya verilen aranın ardından savcılık, müşteki avukatlarının katılım taleplerinin sanıkların sorgusuna başlanmadan degerlendirilmesini ve sanıkların duruşmada hazır bulundurulmalarına yönelik taleplerinin reddini talep etti. Mahkeme CMK md 191 ve 196/4e dayanarak müşteki avukatların her iki talebinin de reddine oybirliği ile karar verdi.
SEGBİS sisteminde sanıkların Naib Hakim olmadan ifade vermelerinin yasalara aykırı olduğunu belirten avukatların talebi reddedildi.

Tahir Elçi’nin avukatlarından Özkan Yücel, sanıkların kimlik tespitlerinin hakim huzurunda yapılmadığı, görüntüdeki kişilerin sanıklar olup olmadığının bilinmediği gerekçesiyle yargılama yapılamayacagını söyleyip taleplerinde ısrar etti.
Mahkeme başkanı bir sonraki duruşmada talimat mahkemelerine müşteki avukatların katılabileceğini söyledi. Müşteki avukatları ise taleplerinde ısrar ederek bu koşullarda duruşmanın devam edemeyeceğini söylediler.

Reddi hakim talebi

Duruşmaya ikinci kez verilen aranın ardından Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın söz istedi. Ancak mahkeme başkanı Aydın’da ‘izinsiz söz aldığı için’ duruşma salonundan çıkarılacağı uyarısında bulundu. Avukat Mehmet Emin Aktar bunun üzerine reddi hakim talebinde bulundu. Ardından Türkan Elçi söz istedi. Elçi, “Düşüncelerimi, davadan ne beklediğimi dinleme nezaketini göstermenizi istiyorum” dedi.
Avukatlar da Türkan Elçi’ye söz verilmesi, avukatların katılım taleplerinin dinlenilmesi ve daha sonra da tüm müşteki avukatların reddi hakim talepleri konusunda karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, reddi hakim talebini dikkate almazken avukatlara da reddi hakim talebinde bulunmaları için söz verilmedi. Heyet ayrıca Elçi ailesi avukatlarının duruşmadan çıkarılmasına karar vereceğini söyledi. Mahkemece söz isteyen Türkan Elçi’nin uyarılmasına, aksi halde salondan çıkarılacağına dair ihtar ara kararı verildi.

Mahkeme heyeti ret talebinin değerlendirilmesi için Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasına ve taleple ilgili karar verilmesinin istenmesine, bu nedenle duruşmanın 3 Mart 2021 saat 10.00’a bırakılmasına karar verdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir