Avrupa’da koronavirüs artışa geçince ülkeler yeni önlem almaya başladı

Koronavirüs salgınının Avrupa’da yeniden artışa geçmesinin ardından bazı ülkelerde yeni kısıtlamalar geldi.
Yeni tip koronavirüs salgınının endişe verici boyutlara ulaştığı Belçika’nın başkenti Brüksel’de, kafe, bar, parti salonu ve spor kulübü kantinler bir ay süreyle kapatılacak.

Brüksel’de kriz masası yetkililerinin bugün yaptığı toplantıda, Brüksel genelinde halka açık yerlerde alkol tüketiminin de yasaklanması kararlaştırıldı. Restoranlar ise, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmak koşuluyla açık kalacak. Restoran, kumarhane ve oyun salonları saat 22.00’de kapanacak.
Avrupa’da en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ikinci başkent olan Brüksel’de yeni kararlar Perşembe sabahı saat 07.00 itibarıyla yürürlüğe girecek.
Belçika’da Mayıs ayından bu yana ilk kez hastaneye kabul edilen Covid-19 hastalarının sayısı, günlük 100’ün üzerine çıktı. Koronavirüse bağlı ölümlerin sayısının da son günlerde iki kat arttığı açıklandı.

İngiltere:
Hafta sonu vakalarda ciddi bir artış yaşandı. Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan kişi sayısı Pazar günü Cumartesi’ye göre yaklaşık yüzde 25 arttı. Koronavirüsle mücadelede İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere için ayrı kurallar geçerli.
Kapalı mekanlarda, toplu ulaşımda maske takmak zorunlu. İngiltere’de bazı istisnalar dışında, kapalı mekanlarda aynı evde yaşamayan 6 kişiden büyük grupların buluşması yasak.

Avusturya:
Avusturya’da da ülkenin batısında restoranların kapanma saatleri öne çekildi. Buna göre Voralberg, Tirol ve Salzburg eyaletlerinde restoranlar saat 22.00’de kapanacak.

İspanya:

İspanya’da da özellikle başkent Madrid’de durum endişe verici. İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa, başkent sakinlerinden dikkatli olmalarını istedi. Herkese sosyal teması en aza indirgemesi çağrısında bulunan Illa, “Ülkenin tamamında durum endişe verici, ama en fazla Madrid’de” diye konuştu.

Çekya:
Başbakan Andrej Babis de salgındaki yeniden artış trendine dikkat çekerek normalleşme adımlarının erken attıklarını söyledi. Hükümetinin yaz tatilinde kısıtlamaları kaldırmasının bir hata olduğu itirafında bulunan Babis, “Bu tekrarlamak istemeyeceğim bir hataydı” dedi. Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech de ülkede korona vakalarının yeniden artışa geçmesi üzerine dün görevinden istifa etmişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir