Gazeteci Ayşegül Doğan’a 15 yıl hapis istemi

“Örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla yargılanan gazeteci Ayşegül Doğan’ın “örgüt üyeliği” iddiasıyla 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül Doğan hakkında açılan davanın beşinci duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Dava kapsamında Doğan, gazetecilik faaliyeti kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, röportajlar ve katıldığı etkinlikler gerekçesiyle “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla yargılanıyor.

Doğan, bugünkü duruşmaya mazeret sunarak katılmazken, avukatları Mehmet Emin Aktar ve Ahmet Özmen onu temsil etti.
Dava dosyasına gelen evrakın okunmasıyla başlayan duruşmada, savcı esas hakkında hazırladığı mütalaasını sundu.
Mütalaada, Doğan’ın “örgüt üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
Ardından söz alan Doğan’ın avukatı Ahmet Özmen esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.

Avukatların taleplerini değerlendirmek üzere duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, Doğan’ın konuşma tapelerine ilişkin kayıtların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenmesi yönündeki talebi yargılamaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, esas hakkındaki savunmaların alınması için duruşmayı 7 Aralık’a erteledi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir