‘Dağlık Karabağ’da savaşan 28 cihatçı militan öldürüldü’

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle patlak veren çatışmalarda, şu ana kadar 28 militanın çatışmalarda öldürüldüğü iddia edildi.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), öldürülen 28 militanın Halep’in kuzey kırsalından bölgeye gönderildiklerini ve Türkmen asıllı olduklarını kaydetti. SOHR, Azerbaycan’a gönderilen militan sayısının ise 850’ye ulaştığını öne sürdü.

Aylık 10 bin TL

Daha önce Suriye’den Libya’ya gönderdiği cihatçı savaşçılarla uluslararası medyanın gündemine gelen Türkiye, bu kez de Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a karşı Azerbaycan saflarında savaşması için bölgeye gönderdiği iddia edilen militanlarla anılıyor.

İngiltere merkezli The Guardian Gazetesi, Suriye’den Karabağ’a taşınan savaşçılara aylık 10 bin lira ödendiğini iddia etti.
Habere göre, militanlarla üç-altı aylık kontratlar yapılıyor.

The Guardian, Karabağ’da savaşması için kendilerine para teklif edilen militanlardan birinin açıklamalarına yer verdi ve, “Komutanlar ve Türk güvenlik şirketleri için çalıştıklarını söyleyen aracıların savaşçılara üç ila altı aylık kontrat ve ayda 10 bin TL’lik maaş teklif ettiğini” yazdı.
Rusya ise söz konusu cihatçı transferinden duyduğu rahatsızlığı açık biçimde ortaya koydu.
Rus lider Vladimir Putin de ‘yabancı savaşçılar’ uyarısı yaptı. Putin’in konuyu Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yaptığı telefon konuşmasında ele aldığı ve her iki liderin de, Ortadoğu’dan bölgeye taşınan yabancı milisler konusunda ‘ciddi endişe’ taşıdıkları belirtildi.
Kremlin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iki liderin cihatçı militanların Dağlık Karabağ’daki çatışmalara dahil edilmesinden duydukları endişeye vurgu yapıldı.
Kremlin’den cuma günü yapılan açıklamada iki liderin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtilerek “Her iki taraf da, Ortadoğu’daki yasa dışı silahlı gruplara ait militanların (Dağlık Karabağ’da) askeri harekata katıldığına dair ulaşan bilgiler konusunda ciddi endişe duymaktadır” denildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir