Sarımsak tarlasından Avrupa’ya uzanan başarı

Kastamonu’da ailesiyle birlikte sarımsak tarlasında çalışan, geriye kalan zamanlarda ise her gün 4 kilometresini yürüyerek köyüne 20 kilometre uzakta bulunan spor salonuna giden rüzgarın kızı lakaplı Serap Değirmenci, Wushu Kung Fu’da balkan şampiyonu oldu. Değirmenci, kadına şiddet haberleri sonrası başladığı sporda, dünya şampiyonasında birinci olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kastamonu’nun merkez Oğul köyünde ikamet eden ve geçimlerini çiftçilik yaparak sağlayan 15 yaşındaki rüzgarın kızı lakaplı Serap Değirmenci, 3 yıl önce kadına şiddet sahnesinin olduğu haberden etkilenmesi sonucu savunma sanatlarının öğretildiği bir spor salonuna yazıldı. En yakın spor salonunun köyüne 25 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle Serap Değirmenci, yaklaşık 4 kilometre yolu yürüdükten sonra ana yoldan da spor salonuna ulaşmak için ya otostop çekiyor ya da servislere binerek ulaşımını sağlıyor. Çiftçi bir ailenin kızı olan Serap Değirmenci, köyde sarımsak tarlasında çalıştıktan sonra arta kalan zamanda da antrenman yapıyor.

Kastamonu’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen Kick Boks antrenmanına katılan Serap Değirmenci, azmi ve hırsıyla ilk önce Türkiye şampiyonu oldu, ardından da balkan şampiyonu olarak büyük başarı elde etti. Bu başarılarının ardından Avrupa şampiyonasına da katılmaya hak kazanan milli Sporcu Serap Değirmenci, pandemiden dolayı şampiyonanın iptal edilmesi üzerine hedeflerini büyüterek hazırlıklarını önümüzdeki yıl düzenlenecek olan dünya şampiyonasına çevirdi. Antrenmanlarda hırslı olduğu görülen genç sporcu, dünya şampiyonu olarak başarısını sürdürmek istediğini söyledi.

Ailesine sarımsak tarlasında yardım ettiğini söyleyen milli sporcu Serap Değirmenci, “Üretim yapıyoruz, tarla işlerinde çalışıyorum. Burada işlerim bittikten sonra boş vaktim olursa arta kalan zamanda antrenman yapıyorum. Buradaki işlerim bittikten sonra spor salonuna antrenmana gidiyorum. Araç köyde olmadığı için spor salonuna antrenmana giderken 4 kilometre yol yürüyorum. Ana yola indikten sonra ya otostop çekiyorum ya da servis gelirse ona biniyorum. Köyümden spor salonunun uzaklığı yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunuyor. Hiçbir antrenmanı da kaçırmamaya özen gösteriyorum” dedi.

Televizyonda kadına şiddet içerikli haberleri izledikten sonra kendisini savunma amaçlı spora yazıldığını anlatan Değirmenci, “Bir gün televizyon izliyordum. Kadına şiddeti her haber izlediğimde görüyorum. Bu yüzden bu sporu herkesin yapması lazım. Özellikle kadınların bu sporu yapması gerek. Bu sporu yaparsanız kendinizi koruyabilirsiniz. Ben de bir gün babamla çarşıda gezerken salonu gördüm. Emrah hocam ile babam arkadaş. Babam da, ‘burası benim arkadaşımın yeri, hadi girelim seni yazdıralım’ dedi. Bu şekilde ben de spora başlamış oldum. Sporu severek yapıyorum. Hoşuma gidiyor spor yapmak. Kendimi koruyabiliyorum. Kick Boks ve Wushu branşında spor yapıyorum” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir