Kalkavanların takaları ve kırım kaçkınları

Sürgün, göç ve tehcir; mazlumların yazgısı. Göç, mültecilik ve sürgün üzerine çokça susulur, unutulur ya da unutulmuş gibi yapılır. Utanç taşır sürgün, kızarır yüzü muhacirin her sohbette. Ne geldiği yere dönebilir muhacir ne de bulunduğu yerde huzurlu uyur. Çünkü, sığıntılık, dönmelik hele hele yoksulluk çok şey alır götürür muhacirden. Balkan ve Kafkas muhacirlerinin yolculuk hikayelerinde mutlaka eşkıya anlatılır. Kimi Balkanlı komitacılardan kurtarır yakayı son anda kimi de Karadenizli reislerin.

Çerkes ile Kırım muhacirlerinin rotası Karadeniz’de kesişir. Kimi kimsesi olmayanlar kadar mal mülk sahipleri de Karadeniz’den hazzetmez. Kimi canını, kimi malını bırakmış Karadeniz’de…

Söz konusu göçse; muhacirin canı da mal-mülkü de helal herkes için. Sermaye öyle durduk yere birikmiyor; değil mi ki namlı sermeyadarların hepsinin geçmişinde ya hamallık var ya çerçilik ya da düpedüz amelelik. Bakarsanız o sermaye “alın” terinin toplamı. Oysa bambaşka bir toplam var geçmişinde; yoksulun-mültecinin, amelenin acısı teri, canın kanı sermaye olarak birikiyor.

Tehcirdeki talan-vurgun ve soygun da sermaye birikiminin önemli kaynaklarından. İşte Kırım kaçkını Tatman ailesinin Yalta’nın Dere Köyü’nden İstanbul’a kaçışlarında ünlü armatör ki o vakitler henüz bilmem kaç Grostonluk gemileri yok. Takaları var; Yalta ile Türk limanları arasında takalarla yük ve çokça da muhacir taşıyorlar. Tatman ailesi o yıllarda Kadıyof; biniyorlar bir takaya yükte ağır olanı da var hafif olan eşyaları da…

Ve aile büyüğü Halit bey, ambara indiğinde gözlerine inanamıyor. Sandıklarının kilitleri kırılmış, eşyaları talan edilmiş!

Manzara tam bir yağma…

Tutuyor Halit takanın reisi İsmail’e hesap sormaya kalkıyor.

Ve şu yanıtı alıyor: “Ha dua edun daa, sizi ha puraya, denüze atmadığıma, şükredun da, ne eşyası soraysunuz, onları unutun da…”

İşte böyle böyle birikiyor alın teri…

Meraklısına not:
A. Nil Altay- Yalta’dan İzmir’e Bir Ömrün Hikayesi
S-8-11

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın