Bonsoir Muğlalılar ve Nadir Nadi

Şu matbuatın türlü türlü hali var! İktidara yakın durmak mahareti her daim matbuat için birinci kural. Hatta yeri geldiğinde gizli iktidar olmak da öyle. Osmanlı’da da böyleydi matbuatın, yani basının hali bugün de böyle. Dönüp dolaşıp efendisinin ceketinin bulunduğu yere geliyor.

Askerlerle de her zaman içli dışlı matbuat. Hatta 1960’larda TSK’nın gazeteci istihdam ettiği biliniyor. Ordu Temsil Bürolarını kuruyor 27 Mayısçılar, mesela Orhan Birgit onlardan biri. Meşhur Tan gazetesinin tahrip edenlerin ele başı. Haliyle Erol Simavi, Hürriyetin kurucu sahibi…

İktidara yakın durmak mebusluk yollarını da kolay açıyor. Matbuat çalışan. ANAP ile başlayan, DSP , RP, DYP, ve AKP ile süren bu gelenek de epey eski. Osmanlıda da cumhuriyet döneminde de gazetecilerin mebus oldukları biliniyor.

Hele şimdi her muhabir, muhabir olmadan önce ya milletvekili ya belediye başkanı en ehven-i şer olarak da RTÜK üyesi olmanın hayali ile yanıp tutuşuyor.

Gazeteci milletvekili deyince Nadir Nadi akla geliyor. Nadir Nadi 1950 seçimlerinde DP listesinden Muğla bağımsız milletvekili olarak TBMM’ye giriyor. Ama “Monşer”in seçim çalışmaları bir hayli renkli. O vakitler böyle büyük mitingler vs yok. Dalıyor bir kahveye Nadir Nadi, “Bonsoir Muğlalılar” diye başlıyor propagandaya Muğlalılar bu işe bozuluyor, bozulmasına, bön bön bakıyorlar. Kimi de “ulan bu herifçioğlu bastı sinkafı” diye homurdanıyor.

Neyse konuşma bitiyor ve Nadir Nadi bu kez de basıyor “Au revoir Muğlalılar”ı ve çıkıyor kahveden…
Meraklısına not:

Hasan Pulur-“Olaylar ve İnsanların” peşinde bir ömür.
Sayfa-111

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın