Denizde aylarca sürüklenen yaklaşık 300 Rohingya Müslümanı karaya ulaştı

Endoneya’nın Açe eyaletinde denizde tekneleriyle yaklaşık 6 aydır mahsur kaldıklarından şüphelenilen yaklaşık 300 Rohingya Müslümanı karaya çıkarıldı. Endonezyalı yetkililer, yaklaşık 300 Rohingya Müslümanını taşıyan teknenin gece yarısından önce Endonezya’nın Açe eyaletinde yer Lhokseumawe kıyısı açıklarında balıkçılar tarafından görüldüğünü açıkladı.

Yerel polis, son verilerle birlikte teknede aralarında 181’i kadın, 102’si erkek ve 14’ü çocuk olmak üzere 297 Rohingya Müslümanının olduğunu vurguladı. Rohingya Müslümanlarının yaklaşık 6 aydır denizde seyir halinde olduklarından şüphe ediliyor. Grubun şu anda geçici bir yerde tutulduğu ve Covid-19 ile ilgili endişelerin olduğunu aktaran Lhokseumawe Kızılhaç Başkanı Junaidi Yahya, “Bugün tahliye merkezine götürmeyi umuyoruz, ancak sağlıkları için özellikle Covid-19 ile ilgili endişelerimiz var” ifadelerini kullandı. Rohingya Müslümanları arasında 13 yaşında hasta bir çocuğun olduğunu ve ambulansla hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

Öte yandan, Haziran ayı sonlarında Açe’deki Seunuddon sahili açıklarında denizde sürüklenen aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yaklaşık 100 Rohingya Müslümanı balıkçılar tarafından kurtarılmıştı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir