İranlı Kürt mülteci 71 gündür Atina’da açlık grevinde

İranlı Kürt göçmen Enver Niloferi, Atina’daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) temsilciliği önünde 71 gündür açlık grevi eylemini sürdürüyor. Niloferi’nin üçüncü bir ülkeye iade edilme talebi ise yanıtsız bırakılmış durumda.

Mahabad kenti nüfusuna kayıtlı Enver Niloferi, 5 yıldır Avrupa’da iltica talebinin kabul etmesi için mücadele ediyor.

Yaklaşık 5 yıldır Yunanistan’da bulunan Niloferi, iltica talebi kabul edilmediği için üçüncü bir ülkeye gönderilmesini talep etti. Talebini Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Yunanistan Temsilciliğine ileten Niloferi, herhangi bir  yanıt alamayınca açlık grevine başladı.

23 Haziran’dan bu yana Atina’daki UNHCR binası önünde açlık grevi eylemini sürdüren Enver Niloferi, bu süre zarfında BM yetkililerinin şikayeti üzerine birkaç defa polis tarafından tutuklanarak serbest bırakıldı.

Kürt mülteci, “UNHCR üçüncü bir ülkeye iade talebimi kabul etmeyene kadar eylemimden vazgeçmeyeceğim” dedi.

2005 yılında Mahabad kentinden Irak Kürdistan Bölgesi’ne gelen Niloferi, Erbil Salahaddin Üniversitesi Mühendislik Bölümünde okudu.

Okulu bitirdikten sonra bir inşaat projesinde çalışmaya başlayan Niloferi, 2015’te Avrupa’ya gitmek için yola çıktı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

şiddetle mücadele ağı

Diyarbakır’da kadınlar ‘Yasta değil, isyandayız’ dediler

Gazeteistasyon- Diyarbakır şiddetle mücadele ağı, Silopi, Van ve Elazığ’da katledilen kadınlar için bir ara gelerek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir