İsrail ile BAE arasında ilk uçak seferi yapıldı

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), normalleşme adımlarını hızla atmayı sürdürüyor. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ilk ticari uçak seferi de bu sabah gerçekleştirildi.

Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçak, BAE’nin başkenti Abu Dabi’ye uçtu. Uçağın pilotu uçuş öncesi yaptığı anonsta, Suudi Arabistan hava sahasını kullanacağını belirtti.

Sefer numarasından adına manidar seçimler

İsrail’in ulusal havayolu şirketi El Al tarafından gerçekleştirilen tarihi uçuşun sefer numarası, BAE’ye bir jest olarak, ülkenin uluslararası telefon koduna referansla LY971 olarak seçildi. ‘Kiryat Gat’ adlı uçağa Arapça, İngilizce ve İbranice ‘barış’ yazısı yapıştırıldı.
Bugün İsrail sınırlarında bulunan Kiryat Gat, Gazze’ye bağlı Al Faluja ve el-Manshiyye köylerinin enkazı üzerine kurulan bir şehir olarak biliniyor. Halkın, 1948 yılında göçe zorlanarak bölgeden çıkarıldığı aktarılıyor.
Uçuşa, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner katıldı. Kushner, uçuştan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu tarihi bir uçuş olsa da, bunun Ortadoğu ve ötesi için daha da tarihi bir yolculuk başlatacağını umuyoruz” dedi.
Uçuşta ABD heyetinde ayrıca Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Ortadoğu Özel Temsilcisi Avi Berkowitz ve İran Özel Temsilcisi Brian Hook da bulundu. İsrail heyetinde ise Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat’ın yanı sıra, BAE’li mevkidaşlarıyla toplantılar gerçekleştirecek olan yedi bakanlığın temsilcileri yer aldı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir