“Bazı kolluk güçlerinin insan kaçakçıları ile görüştüklerine dair belge var”

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mahmut Kaçan, 27 Haziran’dan Van Gölü’nde batan, 61 mültecinin ölmesine neden olan ve komisyon olarak kaza değil, “katliam” olarak değerlendirdikleri olay ile ilgili hazırladıkları raporu değerlendirdi.
Medyascope’den Ferit Aslan’a konuşan Avukat Kaçan, 26 Aralık’ta Adilcevaz’da yedi kişinin ölümü ile sonuçlanan olayın failleri ile 27 Haziran’da 61 kişinin öldüğü tekne faciasının faillerinin birbiri ile bağlantılı olduğunu belirterek “Eğer cezasızlık politikası olmasıydı ve ilk olayın failleri hak ettikleri cezayı alsaydı belki Van tarihinde ilk olan göldeki büyük katliam yaşanmazdı” dedi.

‘Bazı kolluk güçleri bu işin içinde’

Avukat Kaçan, kolluk kuvvetlerinin bölgede güvenlik nedeniyle sınırlar başta olmak üzere her yeri 24 saat insansız hava araçları ve çeşitli tekniklerle gözetlediğini ancak kalabalık insan gruplarının insan kaçakçıları tarafından sınırdan geçirilerek rahat bir şekilde Van şehir merkezine kadar getirildiğini de ifade ederek “Bizim elimizde bazı kolluk güçlerinin bu insan kaçakçıları ile görüştüklerine dair belge ve tape kayıtları var. Yani bazı kolluk güçleri bu işin içinde olmaz ise bu insanlar sınırlardaki önlemlere rağmen geçemezler” dedi.

‘Van Gölü üzerinde 15 yıldır kaçakçılık yapılıyor’

Avukat Mahmut Kaçan, 15 yıldır Van Gölü üzerinden insan kaçakçılığı yapıldığını Van’da yaşayan hemen herkesin bilmesine rağmen bugüne kadar ciddi anlamda hiçbir çalışma yapılmadığını da söyleyerek “Göçmenler veya mülteciler, yol kontrol noktalarına takılmamak için balıkçı tekneleri ile insan kaçakçıları aracılığı ile göl üzerinden Van sınırlarından çıkıyorlar. Türkiye, dünyada en fazla mülteci ve göçmen nüfusu olan bir ülkedir. Mültecilerin hukuki standartları ile ilgili coğrafi çekincesini kaldırmalıdır, artık bir anlamı kalmadı. Bir de başta Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere bu alanda çalışan uluslararası kuruluşların sesini çıkarması ve gelip bu sorunu çözüm bulması gerekir” diye konuştu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir