Üç kadın aday, 25 yıllık başkana karşı birleşti

Viktoria Tsepkalo, Svetlana Tikhanovskaya ve Maria Kolesnikova, 25 yıldır Belarus’u yöneten Lukaşenko’ya karşı güçlerini birleştirdi.

Belarus’ta üç kadın aday Viktoria Tsepkalo, Svetlana Tikhanovskaya ve Maria Kolesnikova, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde 25 yıldır iktidarda olan Aleksander Lukaşenko’ya karşı güçlerini birleştirerek ittifak yapma kararı aldı.

Eşleri siyasetten men edilmişti

Üçü de seçimlere katılmaktan men edilen eşlerinin yerine siyaset sahnesine çıkan kadın adaylar, “Eşitiz ve kazanabiliriz” sloganıyla, kendileri için “zavallı şeyler” diyen ve “Belarus Anayasası’nın bir kadın için yapılmadığını” söyleyen Lukaşenko’ya rakip olma kararı aldı.
Svetlana Tikhanovskaya, mayısta hükümet karşıtı bir gösteriye katıldığı için hapse atılan kocasının yerine seçimlere girme karar almıştı.
Kısa sürede popüler olduğu belirtilen Tikhanovskaya, geçen hafta diğer iki kadın aday Maria Kolesnikova ve Veronika Çepkalo’nun da desteğini aldı. Üç aday şimdi Tikhanovskaya’nın liderliğinde ortak kampanya yürütüyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir