Fatma Altınmakas kayınbiraderinden şikayetçi oldu, serbest bırakıldığı gün hayatından oldu

Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı köyünde yaşayan 6 çocuk annesi Fatma Altınmakas 12 Temmuz 2020 tarihinde eşi Kazım Altınmakas ile birlikte Malazgirt Jandarma Karakolu’na giderek eşinin kardeşi Sinan Altınmakas tarafından 3 ay boyunca kendisini, çocuklarını ve eşini öldürme tehdidiyle defalarca cinsel saldırıya uğradığı gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Şikayeti üzerine gözaltına alınan Sinan Altınmakas, tutuklama talebiyle sevk edildiği Malazgirt Sulh Ceza Hakimliğince 14 Temmuz’da adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Savcılığın iki defa itiraz etmesine rağmen ‘‘dosyadaki mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgâhının oluşu, delilleri karatma ihtimalinin olmaması’’ gerekçesiyle zanlı tutuklanmayarak serbest bırakıldı. Fatma Altınmakas şikâyetinden iki gün sonra, 14 Temmuz tarihinde eşi Kazım Altınmakas tarafından silahla başından vurularak öldürüldü.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Birçok ilde kadınlar şiddet ve cinsel saldırı beyanıyla şikâyetçi olduktan kısa süre sonra ya doğrudan erkekler tarafından katledildiğini, ya da şüpheli bir biçimde yaşamını yitirdiklerini söyledi. Taşdemir,  ‘’Bunun bilinmesine rağmen Fatma Altınmakas’a geçici koruma tahsis edilmemesi, 2 gün sonra kendisini katleden eşiyle birlikte eve gönderilmesi ve tecavüz zanlısının serbest bırakılması açık biçimde Fatma’nın öldürülmesine yani bir kadın cinayetine zemin hazırlamıştır’’ dedi. Taşdemir, İçişleri Bakanı Süleyman soylunun yazılı cevaplaması amacıyla soru önergesi verdi. Önergede şöyle dedi:

Tüm delillere ve savcılığın itirazına rağmen Fatma Altınmakas’ı uzun süre tehdit

ederek cinsel saldırıda bulunan zanlı Sinan Altınmakas’ın serbest bırakılmasının

gerekçesi nedir?

Fatma Altınmakas’ın özellikle adli mercilere şikâyetçi olmasından sonra öldürülme

riskinin artmasına rağmen kendisine geçici korunma sağlanmamasının gerekçesi

nedir?

Fatma Atınmakas’ın hem kendisini katleden eşi Kazım Altınmakas hem de kendisini

ve çocuklarını öldürmekle tehdit eden, cinsel saldırıda bulunan ve tüm bunlara rağmen serbest bırakılan zanlı Sinan Altınmakas tarafından öldürülme riski olmasına rağmen bu iki erkeğe uzaklaştırma kararı verilmemesinin gerekçesi nedir?

Fatma Altınmakas’ın Türkçe bilmediğini beyan etmesine rağmen ifade işlemlerinde

Kürtçe tercüman tahsis edilmemesinin gerekçesi nedir? Kadınları, başta yaşam hakkı olmak üzere, her türlü şiddetten korumayı hedefleyen İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 nolu yasanın etkin bir biçimde uygulanmamasının gerekçesi nedir?

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir