Hakkari’de dört mevsim

Türkiye’nin her yerinden dağcılar, fotoğrafçılar ve doğaseverler Hakkari’ye akın etmeye başladı. Dört mevsimin bir arada yaşandığı yaylalarda kamp kuran dağcılar, Hakkari Cilo Dağcılık Kulübü öncülüğünde tırmanış gerçekleştiriyor. İzmir’den gelen İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (İDADİK) üyesi 15 kişilik ekip, Berçelan Yaylası’na kamp kurup Karadağ zirvesine tırmanış yaptı.

Berçelan Yaylası bölgesindeki buzul göllerinde yüzen dağcılar, bir sonraki kamplarını Cilo Dağları eteklerinde bulunan Mergan Yaylası’na kurdular. Burada bulunan göçerlerle sohbet eden dağcılar, süt ve ayran ikramı ile karşılaştılar. Ardından milyon yıllık buzullara yürüyüş yapan dağcılar, keşif dolu güzel bir faaliyet gerçekleştirdiler. Hakkari dağlarına faaliyet düzenleyen Cilo Dağcılık Kulübü üyeleri de, faaliyet boyunca gelen dağcılara eşlik etti. Hakkari dağları, milyon yıllık buzulları, derin vadi ve kanyonları, alpinist çayırları ve yaylaları itibari ile dağcıların ilgisini çekiyor.

Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Hacı Tansu, yazın gelişi ile çok sayıda fotoğrafçı, dağcı ve doğaseverin gruplar halinde Hakkari’ye gelerek Berçelan ve Mergan yaylalarında kamp kurduğunu, çevredeki dağlara tırmanış yaptığını söyledi. Tansu, “Gelen dağcılar yaylalarda ve köylerde halkın yoğun misafirperverliği ile karşılaşıyorlar. Yaylalarda yapılan süt, peynir ve yoğurt ikramı, gelen turistleri mutlu ediyor. Cilo Dağları’na, Berçelan Yaylası’na ve Sat Gölleri’ne yoğun ilgi devam ederken, Cilo Reşko zirvesi hariç diğer bölgelere tırmanışlar yapılmaya başlandı. Son iki ayda İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Karadeniz bölgesi olmak üzere çeşitli il ve bölgelerden çok sayıda yerli turist ağırladık. Dağlardaki yasakların kalkması ve pandemi sürecinin normale dönmesiyle Hakkari coğrafyasına olan ilgi devam ediyor” şeklinde konuştu.

İDADİK Kulübü Başkanı Yavuz Doğan da, Hakkari dağlarını ve doğasını çok beğendiklerini belirterek, “Hakkari dağları, ülkemizin Alp’leridir. Buzulları, yaylaları ve endemik çeşitliliği ile muhteşem bir yerdir. Biz kulüp olarak ilk defa geliyoruz. Ancak bundan sonra yaz ve kış faaliyetleri ile sık sık gelmeyi planlıyoruz’’ dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı

Gazeteistasyon / Meteoroloji’den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; Marmara, İç Ege, Karadeniz, İç Anadolu, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir