Zeugma müzesinde 2 bin 433 eserin kaydının olmadığı ortaya çıktı

Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi’nde müfettişlerce yapılan incelemede 10 eserin kayıp olduğu, 2 bin 433 esereni ise envanter kaydının olmadığı ortaya çıktı.
Zeugma Mozaik Müzesi’nde bazı eserlerin kayıp olduğu yönünde görevli arkeolog Merve Kaçmış, bu yılın başında gittiği memleketi Diyarbakır’da ailesine müzede bazı eserlerin kayıp olduğunu ve bazı eserlerin ise kaydının tutulmadığını ve bu eksikliklere rağmen kendine zimmetlenmek istediğini belirterek, 13 Ocak tarihinde intihar etmişti.

Arkeolog Merve Kaçmış geride bıraktığı mektubunda ise müzede ‘envanter kaydı olmayan ya da hiç bulunmayan eserlerin üzerine zimmetlendirilmek istenmesi nedeniyle mobbinge maruz kaldığını’ anlatıyordu. İntihara ilişkin savcılık tarafından adli soruşturma başlatılırken, iddialar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gönderilen müfettişler, geldikleri Gaziantep’te ilk etapta müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanı görevden uzaklaştırdı.

Müfettişler ayrıca mobbinge maruz kaldığını iddia eden arkeoloğun üzerine zimmetlendirilmek istendiğini söylediği eserlerin de tek tek sayımını yaptı. Müfettişlerin soruşturmasında, intihar eden arkeoloğun zimmetine alması istenen 8 bin 729 eser olduğu, bunlardan 2 bin 433’ünün envanter kaydının bulunmadığı ortaya çıktı.

Sayım sonunda ayrıca daha önce zimmette görülen 10 eserin ise bulunmadığı belirlendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, müfettiş raporu ve Kaçmış’ın intiharının ardından yapılan araştırmalar ile mobbinge maruz kalıp kalmadığına ilişkin varacağı kanaatin ardından soruşturmayı davaya dönüştürüp dönüştürmeyeceğine karar verecek.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir