Osmanlı’nın borçlarını akşamcılar ödedi..

Keyfi yok tiryakinin ve akşamcının. Çünkü sigara ve rakı fiyatları aldı başını gidiyor. Malum pandemi şu bu derken, haliyle iş yine tiryakinin ve akşamcının üstüne kaldı. Malum vatandaşın borcu gırtlağı aşsa da mühim değil, esas olan devletinki. Vatandaş nasılsa alışkın “borcum borç ödeyenin..” der yoluna bakar da devletin ki mutlaka ödenmeli. “Borç yiğidin kamçısı” bellemiştir devlet. Dış-iç borç illaki şu bu ödenecek.

En kestirmesi sigara ve rakıya zam. Bu yok yeni değil, eski. Cumhuriyet de aynı yöntemi kullanmış, hatta Osmanlı’dan kalan borçlar bile rakıya yüklenen vergilerle kapatılmış.

Bir ara dönemin Trabzon Mebusu Ali Şükrü, hani şu Atatürk’ün silahşoru Topal Osman’ın hallettiği isim. Rakının yasaklanması için arkadaşları ile kanun teklifi veriyor. Hatta kanunda şeriat hükmü gereği rakı içerken yakalanana 80 değnek vurulması hükmü de yer alıyor. İşte o kanun teklifi TBMM’de 71’e karşı 71 oyla kabul ediliyor. Eşitliği oturum yöneten Vehbi Hoca’nın oyu 2 sayılıyor da o nedenle.

İçki yasağı 17 Mayıs 1920’de uygulamaya geçiyor, 4 ay kadar da yürürlükte kalıyor. Dönemin Maliye Bakanı Ferit Tek, bakıyor ki çıkar yolu yok, yeni bir tasarı getirerek, içki yasağının kaldırılmasının önemini anlatıyor ve Osmanlı’dan kalan borçların alınan vergilerle ödeneceğini açıklıyor.

Ferit Tek içki yasağının kaldırılmasını isterken şunları söylüyor:

“Devlet Duyunu Umumiyesine (Devletin genel borçlarına) mahsus varidat arasında meşru<bat-ı külliyeden (Alkollü içkilerden)alınmakta olan vergi varidatı, eski tarihlerden beri muhtelif yabancı devletlerden alınmış olan borç karşılığı olup de devletçe taahhüt altına alınmıştır.”

Ferit Bey ayrıca içki yasaklanırsa ister istemez içmeyenlerden yeni vergiler alınacağını vurguluyor ve ekliyor:
“İçki içenlerin sırtında olan vergi yükümlülüğü, o zaman içmeyenlerin sırtına binmiş olacak!”

Dönemin vekilleri işin ehemmiyetini anlar anlamaz içki yasağı kaldırıyorlar…

Öyle durduk yere kimse afra tafra yapmasın ayyaşlar hidayete ererlerse yanı gülüm keten helva!
Meraklısına not
Sadi Borak- M. Kemal Atatürk’ün Vatandaşlıktan Çıkarılması
S.92.93,94,95

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır’da ücretsiz sağlık ölçümü

Gazeteistasyon / Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, kentin değişik semtlerinde ücretsiz sağlık testleri yapılmaya başlandı. …

Bir cevap yazın