‘Önümüzdeki 6 ay daha kötü olacak, ABD’nin çekilmesi talihsizlik’

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Covid-19 salgını özel temsilcisi Dr. David Nabarro, ABD Başkanı Donald Trump’ın örgütten çekilme kararı için “gerçekten üzücü” dedi.

Koronavirüsle ilgili dünyanın çok büyük ölçekte bir sağlık kriziyle karşı karşıya kaldığını, son altı ayın korkunç geçtiğini ve önümüzdeki 6 ayın daha da kötü olacağını belirten Dr. David Nabarro,
“Daha bu virüs hakkında ve bununla nasıl mücadele edeceğimiz hakkında bilmemiz gereken çok şey var. Bu süreçte WHO’nun bütçesi açısından en önemli ülkenin çekilme kararı alması çok talihsiz.”

BBC Radio 4 yayınında soruları yanıtlayan Nabarro, Amerikan halkının çoğunluğunun da global mücadelede rol oynamak istediğinden emin olduğunu belirterek, “Tüm dünya liderleri, tüm dünya ulusları virüsle mücadele etmek için birlikte çalışmalı. ABD’nin çekilmesi, dünyanın ihtiyacı olan şey değil” dedi.

WHO’nun yılın başında Tayvan’dan gelen koronavirüs uyarılarını dikkate almamayı seçtiği iddialarını da reddeden Nabarro, “Tayvan halkı ve kurumlarıyla WHO arasındaki iletişim hiçbir şekilde etkilenmedi. WHO çalışanları oturup favori ülkelerini seçmiyorlar. Sorunlar ortaya çıktığında yapabilecekleri en iyi şekilde bununla mücadele ediyorlar” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Fazıl Say, Munzur Nehri kıyısında konser verdi

Metin Polat Gazeteistasyon / Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, ‘Munzur Nehri ve Çevre kirliliği’ konusunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir