‘Büyükada Davası’nda hak savunucularına ceza

İstanbul’da 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada karar verildi. Mahkeme, Taner Kılıç’a hakkında 6 yıl 3 ay, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran hakkında ise 1’er yıl 13’er ay hapis cezası verdi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, “Büyükada Davası” olarak bilinen ve İstanbul’da 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davanın karar duruşması, verilen aranın ardından tutuksuz yargılanan Nejat Taştan’ın savunması ile devam etti. Taştan savunmasında, “Bu davada avukatıma gönderdiğim para bile suç olarak gösterilmiştir. Bu asılsız iddialarla yargılamayla boğuşuyoruz. Hüküm ne olursa olsun gerekçenizi merak ediyorum” dedi.Ardından söz alan Taştan’ın avukatı Ezgi Yalvarıcı, ceza yargılamasının amacının delillerle maddi sonuca ulaşmak olduğunu söyledi. Mütalaada deliller incelenmeden bir sonuca ulaşıldığını dile getiren Yalvarıcı, “Mütalaada açıkça maddi dayanakları olmamasına ve delil sayılmamasına rağmen mahkemeye delil olarak sunulan birçok husus var. Mütalaada var olmayan delillerin dosyaya sunulması açıkça bir ihmaldir. Evrensel hukukta suçlu sayılan kişiyle telefonda görüşmek suç sayılmamıştır. Ancak savcı mütalaasında buna dayanıyor. Hukuk devleti bireyleri ceza yargılamasından da korur. İnsan haklarını savunmak evrensel bir haktır. Bunun soruşturma konusu olması kabul edilemez. Müvekkilimin beraatını istiyorum” diye konuştu.

Avukatlar beraat talep etti

Nalan Erkem’in avukatı Ali Koç ise, “Toplantı şahıslar tarafından yapılmamıştır, insan hakları örgütleri tarafından yapılmıştır. Savcının şahsi toplantı iddiası dayanaksızdır. Toplantı gizli yapılmamıştır. Bunlar ispatlanmıştır. Nitekim müvekkilim toplantıyı sosyal medyada paylaşmıştır, bunlar dosyaya ibraz edilmiştir” diyerek, müvekkili hakkında beraat istedi.
Diğer sanık avukatları da, delillerin önceki duruşmalarda çürütüldüğüne dikkat çekerek, beraat talebinde bulundu.
Mahkeme, savunmaların ardından duruşmaya bir saat ara verdi.
Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Taner Kılıç hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran hakkında ise “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” iddiasıyla 1’er yıl 13’er ay hapis cezası verdi. Mahkeme, 7 kişi hakkında ise beraat kararı verdi.

Karara tepki

Hak savunucuları, adliye önüne yaptıkları açıklamayla karara tepki gösterdi. Uluslararası Af Örgütü Kampanyalar ve İletişim Direktörü Tarık Beyhan, “Başından itibaren hukuk ile hiçbir ilgisi olmayan ve hiç açılmamış olması gereken bu dava yine hukuksuz bir kararla sonuçlandı. Çürütülmüş, asılsız suçlamalara dayanarak verilmiş bu karar, Türkiye’nin hukuk tarihindeki kara lekelerden biridir. Duruşma öncesinden söylediğimiz üzere, bir arkadaşımızın bile ceza almış olmasını kabul etmeyeceğiz. Üst mahkemelere taşındığı süreçte bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. İnsan hakları savunucularına adalet sağlanana kadar durmayacağız” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Avrupa Konseyi raportörlerine Kavala’yı ziyaret izni verilmedi

Gazeteistyon / Türkiye, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye raportörlerine tutuklu iş insanı Osman Kavala’yı cezaevinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir