Valilik: ‘Görevlilere ve kendisine zarar vermemesi amacıyla kademeli olarak zor kullanılmıştır’

Evine yapılan baskında polis köpekleri tarafından iki yerinden ısırılan ve darp edildiği belirtilen Sevil Rojbin Çetin hakkında, Baro, İHD ve STK’lar tarafından soruşturma açılması talebi ardından Diyarbakır Valiliği açıklama yaptı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, Çetin’in polis baskını sırasında balkondan atlamak isterken, polis köpeği tarafından ayağından tutulduğu ve kendisine zarar vermemesi için polis tarafından kademeli olarak zor kullanıldığı belirtildi.
Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:
“İlimiz genelinde bölücü terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine ve örgüt mensuplarının yakalanmalarına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, Mardin ve Van illeri yetkili mahkemelerince Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma ve Görevi Kötüye Kullanma suçlarından aranması bulunan Sevil Çetin isimli şahsın yakalanması amacıyla 26.06.2020 tarihinde ilimiz Bağlar ilçesinde bir ikamete operasyon düzenlenmiş, ikamete giriş yapıldığı esnada dışarıda bulunan özel eğitimli arama köpeği şahsın balkon kapısından atlamaya çalışması üzerine sağ ayağından tutmak suretiyle kaçmasını engellemiş, operasyon köpeği eğiticisi tarafından derhal kontrol altına alınmış, şüpheli şahsın görevlilerimize ve kendisine zarar vermemesi amacıyla kademeli oranda zor kullanılarak yakalanması sağlanmıştır. İddia edildiği şekilde operasyon köpeği marifetiyle kasıtlı bir saldırı söz konusu değildir.
İkamette yapılan aramada çok sayıda örgütsel döküman ele geçirilmiştir. Sevil Çetin isimli şahıs sevk edildiği adli mercilerce yapılan işlemlerinin ardından, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan gerekli işlemlerin yapılabilmesi için 27.06.2020 günü Mardin İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerine teslim edilmiştir.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Kum fırtınası nedeniyle ülke genelinde resmi tatil ilan edildi

Gazeteistasyon / Irak’ta bu akşam saatlerinden itibaren etkili olması beklenen kum fırtınası nedeniyle uçuşlar iptal ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir