Yunanistan’dan UNESCO’ya Ayasofya şikayeti

Yunanistan Kültür Bakanlığı, Ayasofya ile ilgili Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) üye ülkelere mektup gönderdi.
Kültür Bakanı Lina Mendoni imzalı mektupta, Ayasofya’nın statüsünü değiştirme girişiminin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne imzacı olmasına rağmen Türkiye’nin verdiği sözle çeliştiği ifadesi yer aldı.

Mendoni, mektubunda, “Ayasofya’nın hiçbir koşulda ekümenik özelliğini kaybetmemesi ve bir camiye dönüştürülmemesi gerektiği anlaşılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Mustafa Kemal Atatürk, 1934’teki kararnamesi ile Ayasofya’yı müzeye dönüştürdü” diyen Bakan Mendoni, mektubunu şu sözlerle sürdürdü:
“Anıt (Ayasofya) insanlığa atfedildi. Ayasofya, 1985 yılında İstanbul’daki diğer anıtlarla birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Böylesi bir abidenin statüsünün değiştirilmesi ise UNESCO Hükümetlerarası Komitesi’nin kararını gerektirir ki bu gerçekleşmedi ve Türkiye, 1972 UNESCO Sözleşmesi’ni imzalamış durumda. Bu yüzden buna (imzasına) uymak zorundadır”.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir