TGC: “Gazetecileri yargılamaktan vazgeçin”

Türkiye Gazetecileri Cemiyeti, yarın yargılanacak olan 6 gazeteci yaptığı açıklamada, demokrasinin yeşermesi için haberin özgürce dolaşabildiği bir ülke olması gereken Türkiye’nin, korku ikliminde yaşamayı hak etmediğini belirtti,

Cezaevinde en fazla tutuklu bulunan ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığı, hak ihlallerini dile getiren gazetecilerin halkı bilgilendirdikleri için tutuklandıkları, haber yaptığı için bir gazetecinin İçişleri Bakanı tarafından tehdit edildiğini belirten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), iktidarın hoşuna gitmeyen haber yapan gazetelere rekor cezalar verdiğini ifade etti.

3.5 aydır “Mit kanununa muhalefet” ettikleri iddiasıyla Silivri cezaevinde bulunan 6 gazetecinin yarın duruşmaya çıkacağını belirten TGC, “Oda TV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Oda TV muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Libya’da ölen MİT görevlisinin cenaze töreniyle ilgili haber yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmıştı.
Bu son olayda olduğu gibi ne yazık ki, yıllardır toplumu susturmak için gazeteciden suçlu yaratılmaya çalışılıyor. Gazetecilik suç değildir. Halkın bilmesi istenmeyen her haberin terör ya da casusluk faaliyeti olarak gösterilmeye çalışılmasından artık vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

‘İktidarı basın ve düşünce özgürlüğüne saygılı olmaya davet ediyoruz’

Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engellemek için gazetecileri tutuklamanın basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne, Anayasaya aykırı olduğunu açıklayan TGC, “Ülkede demokrasinin yeşermesi ve barışın sağlanabilmesi için cezaevinde bulunan 84 gazetecinin bir an önce serbest bırakılması gereğine inanıyoruz. İktidarı bir kez daha Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya, halkın haber alma hakkını engellememeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Gazeteistesyon / Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir