Virüs’te vaka sayısı 9 milyona yaklaştı

Dünya genelinde korona virüsü salgınına yakalanan kişi sayısı 9 milyona yaklaşırken salgın nedeniyle ölenlerin sayısı da yarım milyonu aşmak üzere

Bugün itibariyle resmi açıklamalara göre dünya genelinde korona virüsü salgınına yakalanan kişi sayısı 8 milyon 900 binin üzerine çıkmış durumda. Can kaybı sayısı da 467 binin üzerinde.
Ülkelerden gelen verilerin değerlendirmesine göre salgına yakalanan 9 milyon kişiden bugüne dek 5 milyon 220 bin civarı tedavi oldu ancak halen 3 milyon 700 binden fazla aktif vaka bulunuyor.

En fazla can kaybı ABD’de

Salgın tüm dünyada 213 ülke ve bölgede etkili oluyor. Bugüne dek 27 milyondan fazla test yapan Amerika’da 2 milyon 330 bin 769 vaka tespit edilmiş durumda. Amerika böylece tüm dünyada en fazla vaka tespit edilen ülke konumunda. Amerika’da toplam can kaybı sayısı da 121 bin 983 kişi.

Amerika’nın ardından en fazla vaka görülen ülke Brezilya. Brezilya’daki son açıklamalara göre vaka sayısı 1 milyon 70 bin 139 kişi. Ülkede 50 bin 58 kişi de hayatını kaybetti.

Amerika’nın ardından bugüne dek 17 milyon testle en çok korona virüsü testi yapan ülke olan Rusya, vaka sayısı sıralamasında dünya üzerinde 3. sırada yer alıyor. Rusya’daki toplam vaka sayısı 584 bin 680 kişi, can kaybı sayısı da 8 bin 111 kişiye ulaştı.

Rusya’yı 412 bin 788 vakayla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan takip ediyor. Hindistan’da bugüne dek salgın yüzünden ölenlerin sayısı da 13 bin 290 kişiye ulaştı.

Salgını kontrol altına alan Çin’de son olarak 26 yeni vaka görüldü. Çin böylece salgının başından bu yana 83 bin 378 vaka sayısına ulaşmış oldu. Çin’de son olarak görülen 26 vakanın tamamının başkent Pekin’de oldukları açıklandı.
Son olarak Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada “Yeni ve tehlikeli bir safhadayız” ifadelerini kullanmıştı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Fazıl Say, Munzur Nehri kıyısında konser verdi

Metin Polat Gazeteistasyon / Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, ‘Munzur Nehri ve Çevre kirliliği’ konusunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir