Suriye’yi eşeklerle işgal etme planı…

Husumet, kin, öfke ve korku; mümbit toprakların hiç ama hiç yakasını bırakmadı. Olağanüstü halden, olağana geçemeyişin mucip sebepleri hep vardı; üstelik makul ve mantıklı izahı da bir o kadar ikna ediciydi! Yurdun “Dört bir yanı düşmanla doluydu!”

Bu hükme o kadar ikna olduk-oldurulduk ki; buna 5’inci yani iç düşmanı ki en tehlikeli olanını da eklediklerinde hiç şaşırmadık. Hele Soğuk Savaş’ın ağır propaganda bombardımanı altında kader-yazgıydı ABD-NATO menşeili hükümler. Böyle belletildi-böyle belledik…

SSCB-Rusya ve Yunanistan kadim düşman; Suriye ezelden beri ihanet sahibiydi! Bir ara Suriye ile sınırlar kaldırıldı, konjonktür gelip geçti ve böyle gelindi yakın vakitlere… Emevi Camii’nde namaz kılma hülyası depreşti birden bire sonra olanlar oldu; Türkiye ve Suriye’ye…

Teselli babından alalım, bu işler eskinden de varmış. Anlayacağınız ABD yarım asırdan önce de bölgeyi özgürleştirmek görevini üstlenmiş! Tarih 1957!

ABD, Türkiye’den Suriye’nin içinde bulunduğu kargaşaya askeri müdahale ile son vermesini istiyor. Üstelik, TSK’nın Suriye topraklarında kurtarıcı olarak karşılanacağının teminatını da veriyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Tunaboylu, bu amaçla İskenderun ve İslâhiye arasına zırhlı tugay yığıyor. Hatta bölgeyi dolaşıyor, ancak sahada gördükleri üzerine Türkiye’nin boyundan büyük işlere kalkışamayacağını gördükten sonra ayak diremeye başlıyor.

Ankara’ya döndükten sonra ihtiyaçlar listesi hazırlıyor. Öncelikle askeri sevkiyat için 2 bin kamyon gerekiyor. Dönemin Milli Savunma Bakanı Şemi Ergin, ABD Askeri Yardım Heyeti Başkanı General Meed ile bir araya geliyordu. Türkiye ihtiyaçlarını sıraladıkça sıralıyor, özellikle 2 bin kamyonun acil listesinde bulunduğunu anlatıyordu. Ancak, ABD’li general Meed başka havalarda, üstten üsten konuşuyor, hatta TSK’nın Suriye’ye saldırma emrini verecek kadar da kendini hükümran görüyordu. Türkiye’nin kamyon ısrarı sürdükçe General Meed, “Siz alışıksınız, eşeklerle ikmal yaparsınız” diye konuşabiliyordu!”

Meraklısına not:
Adnan Çelikoğlu
Bir Darbeci Subayın Anıları
27 Mayıs Öncesi ve Sonrası
S-81

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir