Yamyam Fareler…

Bir önceki sana yardım edemem başlıklı yazımda bu yazımın konusunun yamyam fareler olduğunu yazmıştım.

Eski gemilerin en büyük sorunlardan biri farelerdi.

Kısıtlı erzakla sefere çıkan gemilere musallat olan fareler, gemicileri zor duruma düşürdüğü bu dönemlerde İngiliz denizcileri, gemideki fareleri yok etmek için bir yöntem icat etmiş.

İngilizler bir fareyi canlı olarak yakalayıp boş bir tenekeye koyar, yakalanan farenin bu tenekede günlerce aç kalmasını sağlarlarmış. Fare iyice aç bırakıldıktan sonra, başka bir küçük fareyi bu aç farenin yanına koyup, doğanın başlıca kurallarından birisi olan güçlü olanın zayıfı ezdiği kuralı işlemeye başlıyor ve günlerce aç bırakılan büyük farenin küçük fareyi yemesiyle sonuçlanmasını sağlamışlar.

İlerleyen günlerde bu işlemi birkaç kez tekrarlamaya başlarlar ve aç bırakılan farenin yanına kendi cinsini yemeye alışıncaya kadar sırayla başka bir fare koymaya devam etmişler. Her yeni fareyle biraz daha semiren ve güçlenen fare kendi ırkını yiyerek yamyamlaşmaya başlar.

Bu fareler, davranışlarına uygun olarak “yamyam fareler” olarak adlandırılmaya başlanmış.

Bu yöntemle güçlenen ve irileşen fareler geminin içine bırakılmaya başlanmış. Gemide gezinen güçlü ve iri yamyam fare, ırkdaşı diğer fareleri ürkütmeden onların yanına kolayca yaklaşıp sonrasında da onları yemeye başlar.

Böylelikle geminin, sorunsuz bir şekilde ve sıfır maliyetle farelerden arındırılması temin edilmiş oluyor. Çok eski yıllardan beri bu yöntemi uygulayan İngilizler, böylece gemideki fare sorununu oldukça kolay bir biçimde ortadan halletmeyi başarmıştır.

İngilizlerin fare ırkını yok etmek için uyguladıkları bu yöntemi başta İngilizler olmak üzere çeşitli emperyalist güçler başka ülkelere ve nesillere uygulaya gelmektedir. Kendi yetiştirdikleri, beyinlerini yıkadıkları, kendilerine göre eğittikleri ve semirmelerini sağladıkları bazı yamyam fareleri kendi uluslarının içine sokarak onları, zihni arka planlarını, değer yargılarını ve kültürlerini yok etmek suretiyle ele geçirmek için kullanmaktadırlar.

Bu yamyam fareler, bazen bir siyasetçi, bazen bir lider, bazen bir yönetici bazen de toplumda saygı duyulan kişi kılığında karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin hala emperyalist sömürgeci güçler için iyi bir hedef olduğu dikkate alındığında yurttaşların de yamyam farelerle muhatap olma ihtimalinin çok yüksek olduğu gerçeğini göz ardı etmemek lazım.

Tıp da, bu yüzden insan ırkına “Pan troglodytes”den (% 86-98) sonra en çok benzerlik gösteren fareleri (% 70-85) kobay olarak kullanmaktadır.

İngiliz ırkçılığının sömürgesi olan ülkelerdeki faşist yönetimler aracılığıyla kullandıkları bu yöntem, halen geçerliliğini korumaktadır.

O halde ne yapmalı?

İçimizdeki hemcinsimiz yamyam farelere karşı sürekli olarak teyakkuzda olunmalı onlara yem olmaktan kendimizi korumalıyız. Bu da ancak eğitim, bilim ve sanat alanlarında yoğunlaşıp, çağdaş uygarlığın yakalanmasıyla olanaklı olabilmektedir.

 

e-mail: m.nesim.sevinc@gmail.com

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Gazeteistesyon / Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir