Uzmanlar uyardı: 6.5 büyüklüğüne varan deprem olasılığı var

Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Elmalı-Kaynarpınar köyleri arasında 14 Haziran’da meydana gelen deprem ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Diri Fay Araştırma Grubu tarafından ön inceleme raporu hazırlandı. Raporun sonuç bölümünde, deprem sayısı ve deprem büyüklüğü ilişkisine göre, gelecekte 5 büyüklüğünde en az bir deprem ve 6.5 büyüklüğüne varan depremlerin oluşma olasılığı olduğu vurgulandı.

Merkez üstü Bingöl’ün Karlıova ilçesi Elmalı ve Kaynarpınar köyleri arası olan 14 Haziran’daki deprem ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından hazırlanan ön inceleme raporu açıklandı. Raporun sonuç bölümünde, depremin 5.9 büyüklüğünde olup, VII şiddetinde bir hasara neden olduğu vurgulandı. Ana şok ve artçı depremlerin Elmalı ve Kargapazarı kolları arasındaki Doğu-Batı uzanımlı bölgede meydana geldiği vurgulanan raporda, ileride en az 5 ya da 6.5 büyüklüğünde deprem olma olasılığının yüksek olduğu kaydedildi.

Raporun öneriler başlığında ise, Ulusal Deprem Stratejisi Eylem Planı çerçevesinde, 2023’e kadar deprem konusunda neler yapılması gerektiği, bu çalışmaları kimlerin yapacağı, ilgili ve sorumlu kuruluşlar tek tek belirtildiği vurgulandı. Günümüzde ise bu konuda sorumlu kalan tek kurumun MTA olduğu, bugüne kadar yaklaşık 100 fayda paleosismoloji tabanlı hendek çalışmaları bitirilmiş olup, 485 adet fay çalışmaların yapılmasını beklendiği kaydedilerek, Deprem Bilim Kurulu’nun kurulması gerektiği belirtildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı

Gazeteistasyon / Meteoroloji’den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; Marmara, İç Ege, Karadeniz, İç Anadolu, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir