Şimuni öldürüldü, Hurmüz 160 gündür kayıp…

Ahmet Sümbül /

Şırnak’ta yaşadıkları baskılar sonucu doğup büyüdükleri toprakları terk etmek zorunda kalan Keldanilerin son temsilcisi Hurmüz Diril (71) ve eşi Şimuni Diril (65), topraklarını en son terk eden Hristiyanlardandı.

Tüm baskılara rağmen köyde kalmaya çalışan Diril çifti, en son Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Merge (Kovankaya) köyünün 1994 yılında yakılıp yıkılması ile buraları terk etmek zorunda kalmışlar. Uzun yıllar İstanbul’da yaşayan Diril çifti, köye dönüşlere izin verilince 2011 yılında tekrar köylerine geri döndüler, çocuklarını İstanbul’da bırakarak.

Bir yıl kadar çadırda yaşadıktan sonra, her yıl gelip yıkılan evlerini yavaş yavaş onarmaya, yeniden yaşam kurmaya başladılar. Evlerini onardıktan sonra ise artık İstanbul’a da gitmeyi bırakıp, sürekli köyde yaşamaya başladılar.

Yaz-kış köyde kalan ve yıllardır yıkılan evlerini onarıp, tarlaları süren, bahçe oluşturan Diril Çifti, 11 Ocak tarihinde ise aniden ortadan kayboldu. Anne babalarının kaybolduğunu öğrenen İstanbul’da yaşayan çocukları ve yakınları köye gelerek yetkililerden bilgi almak istedi. Ancak kimse kayıplar konusunda ‘bilgi sahibi değildi’. Sadece köyde onlarla yaşayan bir komşuları, “bir grup PKK’li tarafından kaçırıldıklarını” söyledi. Ancak, ailenin bu kişinin şüpheli hareketlerinden kuşkulanması ve ayrıntılı bilgi almak istemesi, bu kişi tarafından geri çevrildi ve bir daha da bu kişiye ulaşılamadı.

Diril çiftinin çocukları, bu konuyu kuşkulu bularak hem savcılığa hem de askeri yetkililere bildirmiş ancak bir sonuç alamamışlar. Diril çiftinin kaybolmasından sonra İstanbul Keldani Kilisesi papazı olan oğulları Remzi Diril köye gelerek anne ve babasının akıbetini araştırmaya başladı. Ancak yoğun kar nedeniyle arama çalışmalarından bir sonuç çıkmadı.

En son, Diril ailesinin oğlu Kemal Diril tarafından annesi Şimuni Diril’in cenazesi karların erimesinden sonra Merge köyü yakınlarında bir dere kenarında bulundu 20 Mart tarihinde. Şimuni Diril’in cenazesi İstanbul’a götürülerek, dini tören yapıldıktan sonra Feriköy’de toprağa verildi.

Diril çiftinin çocukları, 160 gündür sosyal medya üzerinden halen kayıp olan babaları Hurmüz Diril’in ölü ya da sağ olarak bulunmasını talep ediyor.

“Aileden iki çocuk da kaybedilmişti”

Şimuni Diril’in amcasının torunları da 1994’ten bu yana kayıp. 1994 yılında 12 yaşında olan İlyas Diril ve 16 yaşında olan Zeki Diril, İstanbul’dan Şırnak’a dönerken Uludere’de kontrol noktasında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘EYT çalışması son aşamaya geldi’

Gazeteistasyon / Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, milyonların merakla beklediği EYT düzenlemesi hakkında konuştu. …

Bir cevap yazın